Aktivity 2020/2021 Nezábudka

Zdobenie dreveného prístrešku žiakmi ŠKD

Krásne teplé počasie prinieslo do našej školy dobrú náladu a chuť neustále niečo zdokonaľovať. Prebiehajúce práce na úprave exteriéru školy nás priviedlo k nápadu vyzdobiť drevený prístrešok  v areáli ihriska s umelou trávou. Posedenie v ňom spríjemňujú poletujúce motýle, jarné kvietky, srdiečka a veľký strom s veselým, farebným lístím. Deti 3,4 a 5 ročníka ktorí navštevujú ŠKD sa úžasné pri práci zabávali a mohli si vyskúšať prácu sprejerov, a to bez toho aby im hrozil za to trest. Ďakujeme nášmu pánovi riaditeľovi, že súhlasil s touto aktivitou. Dúfame, že sme potešili oko každého žiaka a možno aj okoloidúcich ľudí.   Foto a text: Anna Zajacová – vychovávateľka Škd

Záhradníci v školskom klube

Po rôznych aktivitách súvisiacich s Dňom Zeme a našou planétou v mesiaci apríl, sme vymysleli v školskom klube pre deti ako „vrchol programu“ tému Gardening. Už dlhší čas nás pri vstupe na školský dvor hnevala kopa štrku, cez ktorú deti prechádzali s štrk neustále rozhŕňali. Preto sme sa rozhodli ju trošku oživiť a premeniť na kus prírody. V spolupráci s pani učiteľkou Kubišovou, ktorá nám sponzorovala nákup v rámci tohto projektu sa nám to myslím aj patrične podarilo. Dievčatá sa do práce pustili s veľkou chuťou. Dokonca sme mali viac pracovníčok, ako bolo náradia J, preto sa pri každej činnosti pekne striedali. Každá si chcela vyskúšať všetky kroky pracovného postupu – od naberania hliny, po kopanie, rozhrabávanie, vozenie,… Za niekoľko minút sme mali navozenú hlinu a prišla tá najkrajšia časť, kedy sme rozmiestňovali rastlinky a skaly. Najviac asi deti bavilo vozenie sa na fúriku J a samotné sadenie rastliniek . Ten pocit zaboriť detské rúčky do hliny je na nezaplatenie pre všetky deti J Pani vychovávateľka Zajacová dievčatám ukázala spôsob, ako rastlinkám neublížiť, jemne im prevzdušniť korienky , rastlinku nasadiť a nakoniec ju opatrne prihrnúť hlinou. V závere sme hlinu opäť prikryli kamienkami a ten pocit zadosťučinenia bol nenahraditeľný. Ešte celý deň chodili deti okolo obzerať tú krásu, čo sa nám objavila na dvore. Po pár týždňoch sa kvetinky vschopili a už nádherne kvitnú. Treba sa prísť pozrieť osobne. Tešíme sa, ako budeme skalku zveľaďovať a starať sa o ňu v nasledujúcich rokoch. Postupne ju ešte dotvoríme detskými kresbami na kamienky a inými zaujímavosťami, budeme polievať rastlinky a plevať burinu. Takto sa deti tým najlepším spôsobom naučia láske k prírode a to nás veľmi teší J

Text a foto spracovala: Mária Kopásková – vychovávateľka škd

„Na oblohe slnko žiari,

blížia sa k nám sviatky jari.“

Veľká noc už klope na dvere, ale tento rok bude trochu iná. Sme v situácii, kedy by sme mali obmedzovať pohyb a kontakt s ľuďmi. Pre Veľkú noc sú typické určité zvyky a tradície, ktoré sa však v posledných rokoch vytrácajú. V marci sme si so žiakmi v ŠKD pripomenuli mesiac kníh, kde sme čítali knihu O psíčkovi a mačičke, a zapojili sa tak do aktivít v rámci zahraničných projektov našej školy. Za krátku chvíľu nám zakvitli jarou aj nástenky. Všetky deti v ŠKD sa pod vedením svojich pani vychovávateliek s chuťou a radosťou pustili do zhotovovania farebných kvetov, motýľov, vtáčikov,  rozkvitnutých stromov a veľkonočný vajíčok,  ktoré teraz zdobia interiér školy. Preto patrí všetkým pochvala za šikovnosť, snahu a chuť takto si spestriť svoje okolie v škole.

Spracovala: Natália Kozelková, foto: vychovávateľky ŠKD

Sladká zábava

Čas Vianoc sa nám pomaly blíži, a tak sme sa s druháčikmi zo Školského klubu rozhodli, že si túto atmosféru privoláme pečením voňavých a sladkých perníčkov. Pečeniu predchádzala príprava cesta – deň vopred. Roztopili sme maslo, pridali med a cukor, múku a ostatné tajné prísady J a cesto bolo na svete. Na druhý deň sme sa plní očakávaní vybrali piecť, síce po prvýkrát, ale naostro, žiadne obavy. Deti si vyskúšali rozvaľkávať cesto, vykrajovali si rôzne perníčky, potreli vajíčkom a potom už len sledovali ako im v trúbe rastú. Pozorne sledovali čas pečenia a nič nenechávali na náhodu. Počas prípravy a pečenia sme počúvali vianočné pesničky a nejednu sme si aj zaspievali na spríjemnenie chvíle. Perníčky sme chceli pôvodne aj zdobiť, ale akonáhle vyšli prvé z rúry, zavalila nás sladká vôňa a deťom sa okamžite prebudili ich chuťové poháriky. Viedol sa ťažký boj, či zjesť alebo nechať na zdobenie….Domyslite si každý, čo zvíťazilo…. (Veď načo sa trápiť zdobením, keď aj tak nakoniec skončia v bruchu, no nie? 😀 ). Každopádne určite ešte niekedy spolu pôjdeme niečo upiecť a radi si pomaškrtíme. Mňam Mňam

Jesenné čarovanie v školskom klube

Jesenné obdobie máme radi, najmä v období keď svieti slniečko a všetko je nádherne pestrofarebné. Aj deťom v ŠKD vyčarilo slnko dobrú náladu a dostali sme chuť niečo vytvoriť. V tomto jesennom čase sme využili dary prírody – lístie, gaštany, tekvice, šípky, levanduľu a podobne. Niektoré deti si vyrábali trpaslíkov z lístia, iné zasa vyzdobovali rôznymi spôsobmi tekvice a takisto sme sa dotkli témy haloweenu, na ktorý sme vyrábali haloweenske strašidelné lampáše. Našu celotýždňovú tvorbu sme zavŕšili výstavkou. Keďže rodičia k nám do budovy nemôžu vstupovať a výstavu by si nevychutnali, rozhodli sme sa v hlavnej budove školy potešiť starších kamarátov a pani učiteľky, ktoré tadiaľ dennodenne prechádzajú. Veríme, že sa im naše výtvory budú páčiť.