Na návšteve v skanzene Vychylovka

V rámci predmetu technika sa naši žiaci zdokonaľujú v rôznych zručnostiach. Dievčatá vo varení , šití, , pracujú na školskom  pozemku  , obrábajú záhončeky, pestujú rôzne rastlinky.  Chlapci sa učia obrábať rôzne materiály, pracujú s náradím rôzneho druhu,  vyrábajú jednotlivé výrobky. Pre rozšírenie ich vedomostí , ale aj zručností,  sme v rámci programu Erazmus + zorganizovali zaujímavú exkurziu  do múzea kysuckej dediny  vo Vychylovke. Súčasťou programu boli tvorivé dielne pre chlapcov aj dievčatá, prehliadka skanzenu a jazda historickou úvraťovou železnicou. Počas jazdy vláčikom mohli obdivovať  krásu kysuckej prírody a architektúry  –  rôzne drevené  domčeky, kostolík,  ktoré si v rámci prehliadky pozreli aj zblízka. Do mnohých aj nakukli a porovnali spôsob života kedysi a dnes .  Chlapci sa počas programu dozvedeli históriu výroby a využívania drevených šindľov a tiež si vyskúšali,  ako ťažko sa také  šindle vyrábajú. Niektorým to išlo veľmi dobre, boli šikovní, ale nakoniec  všetci jednohlasne uznali, že tí naši starí otcovia boli ,,skutoční  majstri“. Dievčence si vyskúšali  zasa výrobu bábik tzv.krepulienok- napodobenín šúpolienok (bábiky zhotovené z kukuričného  šúpolia ). Pod ich  šikovnými prstíkmi vznikali milé  usmievavé bábiky, ktoré im  budú pripomínať pekné chvíle strávené s p.lektorkami . Svoje získané zručnosti budú deti naďalej rozvíjať na  hodinách technickej výchovy. Počasie nám tiež prialo  a tak sme si odniesli množstvo nových zážitkov a skúseností ,  podnetov zo stretnutí so zaujímavými ,  skromnými  ale veľmi nadšenými ľuďmi pre svoju prácu. Ďakujeme a posúďte sami, tu je pár fotografií z dnešnej akcie (14.10.2024):