Exkurzia do Kysuckej hvezdárne

Niet snáď dieťaťa, ktoré by nebolo fascinované nočnou oblohou a predstavou nekonečného vesmíru. Naši tretiaci sa 7. 4. 2014 vybrali za tajomstvami vesmíru do Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste. V areáli hvezdárne sa nachádza budova, s veľkou kopulou namiesto strechy. To je jasný znak, že pod ňou sa skrýva ďalekohľad na pozorovanie oblohy a všakovakých vesmírnych objektov.
Program v hvezdárni bol zaujímavý a pestrý, sprievodca nám poskytol zasvätený výklad. Premietli nám film o vesmíre, žiaci získali predstavu o otáčaní Zeme, pochopili príčiny striedania dňa a noci aj ročných období. Dozvedeli sa poznatky o Slnku a jeho planétach, o jedinečnosti pozemskej prírody a života na nej. Získali vedomosti o Slnečnej sústave a upresnili si svoje predstavy o pohybe vesmírnych telies. Tu sme sa dozvedeli ako vznikla a z čoho sa skladá. Všetko bolo ilustrované fotografiami, animáciami i vtipným výkladom. Naša cesta Slnečnou sústavou bola zakončená v pozorovateľni hvezdárne pohľadom na naše Slnko. Dozvedeli sme sa zaujímavé veci o hvezdárskych ďalekohľadoch a mohli sme si ich aj obzrieť zblízka. Nemali sme smolu, lebo bolo priaznivé počasie na pozorovanie Slnka hvezdárskym ďalekohľadom.
Deti preukázali pekné vedomosti o vesmíre počas interaktívneho výkladu. Ktovie, možno medzi nimi sedeli budúci astronómovia. So záujmom sme si prezreli pre nás pripravený program a páčila sa nám aj prehliadka objektu hvezdárne a samozrejme aj pozorovacia miestnosť s ďalekohľadom.

Mgr. Jana Čelková

Zanechať odpoveď