Putovanie po horných Kysuciach
Dnes – teda v stredu 27. mája sme sa s našimi štvrtákmi a deviatakmi vybrali na veľmi zaujímavú exkurziu. Vytiahli sme ich zo školských lavíc a išli sme pozrieť zaujímavosti horných Kysúc, ktoré mnohí videli naozaj prvýkrát. Naša cesta sa začala pri prameni rieky Kysuce pod kopcom Hričovec, kde táto naša krásna rieka, plná života, pramení a vlastne celý región Kysuce nesie práve jej názov. Aby sme všetko , čo najlepšie zvládli a dozvedeli sa veľa nových informácií , celý čas nás sprevádzala na našej ceste za poznaním p. Martinka Úradníková- pracovníčka CHKO Kysuce, ktorá pre nás pripravila a naplánovala super trasu, aby to zvládli aj malí štvrtáci a veľkí deviataci, aby ukázali svoju kondičku. Po náučnom chodníku , ktorý nás doviedol k prameňu rieky Kysuca , sme vyrazili hneď skoro ráno, kým ešte slnko neukázalo naplno svoju silu. Odmenou za vynaloženú námahu boli určite krásne výhľady na nádhernú kysuckú prírodu, pasúce sa ovečky a lietajúce dravce nad našimi hlavami. Ďalšou zastávkou bol nádherný a majestátny Brest u Papají- unikát v celej strednej Európe, ktorý hrdo odoláva rôznym nástrahám počasia a iným vonkajším činiteľom a veru vedel by toho veľa porozprávať, lebo tu rastie pekných – asi 470 rokov, presný vek nie je určený. Na jeho objatie bolo potrebných až 14 štvrtákov alebo 10 deviatakov. V blízkosti boli nádherné lúky plné krásnych kvetov, ktoré ponúkali pohľad napr. na iskerníky, nezábudky, pakosty či alchymilku . Vôňu lúk vystriedal na ďalšom našom zastavení – zápach ropy- presunuli sme sa totiž k Ropnému prameňu v Korni. Tu sme mohli nielen cítiť, ale aj vidieť , ako taká ropa vyviera a v skutočnosti aj vyzerá. Naše putovanie sme ukončili v Čadci- Milošová- lokalita Megoňky, kde sme mohli obdivovať nielen unikát na Slovensku , ale aj celosvetový , a to obrovské kamenné gule. Podobné sa nachádzajú len na Novom Zélande, Rumunsku, Grónsku a v USA. Boli naozaj unikátne. Návštevu tohto vonkajšieho geomúzea sme ukončili výstupom do skalnej steny , odkiaľ sme mali super výhľad na celú scenériu. To bola naša posledná zastávka. Zistili sme, že máme byť právom na čo hrdí ako Kysučania.
Síce trochu zdravo unavení ale plní nových dojmov a zážitkov sme sa šťastne vrátili domov. Ďakujeme za krásne prežitý deň ! Pripájame aj zopár zaujímavých záberov, posúďte sami :













































