ŠKD aktivity 2019 / 2020

Dekupáž – skúšame servítkovú techniku v Školskom klube

Aj keď bol mesiac február kratší ako ostatné mesiace, v školskom klube sme sa opäť nenudili. Pre deti sme pripravili workshop na tému dekupáže. Vysvetlili sme deťom, čo všetko sa dá touto technikou ozdobiť, akým spôsobom to všetko funguje a potom sme začali pomaly čarovať so servítkami.

Deti si doniesli fľaše, kvetináče, varešky, rámiky, tanieriky, …jednoducho hocičo, čo doma našli. Táto technika je celkom jednoduchá a rýchla. Stačilo vybrať obrázok, vzor zo servítky odstrihnúť alebo otrhať, podfarbiť podklad, oddeliť vrstvy zo servítky, natrieť lepidlom na dekupáž, nalepiť a znova pretrieť…hotovo…

Výsledky práce detí si bude možné pozrieť po jarných prázdninách na výstave, ktorú pripravujeme v hlavnej budove našej školy. Okrem krásnych a praktických výrobkov si deti domov odnesú aj novú skúsenosť a môžu touto technikou vyzdobiť doma s rodičmi aj celý byt J

Retro popoludnie v ŠKD

Február zvyčajne býva mesiac plesov, karnevalov či zábavy pred veľkým pôstnym obdobím. Prváci zažili svoj prvý školský karneval, a keďže tento spôsob zábavy v maskách sa môže starším deťom zdať už nudný, tak staršie deti z tretích, štvrtých, piatych a šiestych ročníkov si v Školskom klube spravili zábavu na tému Retro.

Za úlohu si mali doniesť oblečenie, doplnky, topánky…všetko, čo doma našli a rodičia im dovolili priniesť. Najskôr si o retro štýle niečo povedali. Potom si spravili módnu prehliadku, kde si medzi sebou povymieňali oblečenie a doplnky, aby získali čo najviac retro outfitov. Pri ich prezentácii sa neskutočne zabavili a nasmiali. Do módnej prehliadky sa s radosťou zapojili aj pani vychovávateľky, ktoré nezaostávali, a tiež sa pekne „nahodili“ J.

Po vyčerpávajúcom vyskladaní a vystriedaní rôznych kombinácii outfitov, sa mohli deti občerstviť, pustili si retro hudbu a tancovali klasické retro tance. Pani vychovávateľky im pomáhali osvojiť si tanečné kroky, nasledovala voľná zábava, či akoby retro súťaže (tanec s metlou, stoličkový tanec a pod.)

Deti si popoludnie veľmi užili, dostatočne sa vyčerpali a zakončili posledný deň v škole pred prázdninami takouto veselicou 🙂 .

Vianočné trhy

December v Školskom klube sa niesol v znamení zimy, prípravy na Vianoce a Vianočné trhy. V priestoroch klubu rozvoniavali medovníky, ktoré prváčikovia s láskou zdobili. V tento čas nás prišiel pozrieť aj náš Pán riaditeľ, ktorý najskôr pozorne detičky sledoval, nakoniec sa aj odvážil ozdobiť zopár perníčkov J.

Deti dôsledne a tvrdo pracovali, vyrábali rôzne ozdoby a dekorácie, ktoré by mohli predať na Vianočných trhoch. Nakoniec prišiel ten čas, a oni sa mohli postaviť za „trhové pultíky“ a vyskúšať si prácu obchodníkov na Vianočných trhoch. Predávali o sto šesť, strieľali ceny, o akých sa Vám ani nesníva. Alebo naopak prváčikovia sa nechali aj oklamať od svojich starších kamošov a namiesto 1eura predali výrobky aj za 1cent J ..ale toto všetko k predaju patrí.

Atmosféra bola priateľská, rodičia si spolu s deťmi nakúpili čo sa im páčilo, občerstvili sa perníkom či punčom, postáli, porozprávali sa a všetci sme si spolu vychutnávali tieto chvíle.

Touto cestou sa chceme poďakovať všetkým, ktorý nám akýmkoľvek spôsobom prispeli k tejto úžasnej akcii. Peniažky z vianočných trhov budú použité opäť ako každý rok pre naše detičky. Pani vychovávateľky ich za to pozvú na zmrzlinu, zaplatia divadelné či hudobné predstavenie, nakúpia hračky alebo materiál na ďalšie tvorenie.

Ďakujeme a tešíme sa opäť o rok 🙂 🙂 🙂

Vzdušný hokej – turnaj v ŠKD

Dňa 29.11.2019 bol ten správny čas na zorganizovanie turnaja vo Vzdušnom hokeji medzi oddeleniami prvákov a druhákov v ŠKD.

V týždni si jednotlivé oddelenia spravili triedny výber, z ktorého do semifinále postúpili vždy 4 súťažiaci. A prišiel ten deň, kedy sa odohrávalo veľké semifinále a následne finále.

Najskôr si zmerali svoje sily 8-mi prváčikovia. Bojovali proti sebe v náhodnom výbere. Zvyšní kamaráti povzbudzovali o dušu svojich favoritov a súťažnú atmosféru si tak užili aj tí, ktorí nepostúpili do záverečného turnaja. Prekvapivé pre nás bolo aj to, že dievčatá dokázali odolať a poraziť aj chlapcov J Až také výborné „babské“ výkony sme nečakali J

Nakoniec kamaráti za veľkého potlesku ocenili víťazov, rozdali sme odmeny a mohli sme turnaj úspešne ukončiť. Všetci dostali účastnícke diplomy a prvé tri miesta v oboch ročníkoch boli ocenené aj peknými cenami.

Po prvákoch nasledoval turnaj druhákov, ktorý prebiehal obdobným spôsobom.

V závere  k nám zavítal aj pán riaditeľ Igor Drexler, ktorý najskôr pozorne sledoval a nakoniec ho víťazi oboch turnajov vyzvali na súboj J Prváčika Dávidka síce porazil, ale druhák Jarko sa nenechal zahanbiť a úspešne zabojoval. Potom si priateľsky len tak zahrali s pánom riaditeľom aj iné deti, samozrejme všetci by chceli, ale nevieme, či by to pán riaditeľ ustál 😀 😀 😀 Takže sa s nami priateľsky rozlúčil, a šiel za svojimi ďalšími povinnosťami. Ďakujeme mu za návštevu

Deti sa už pýtali, kedy bude ďalší podobný turnaj, takže vidieť, že boli spokojné J

No, a na záver, ako to teda dopadlo?

Prváci: 1. miesto : Dávidko Koleňák, 2. miesto: Julka Koptáková, 3. miesto: Maťko Cipko

Druháci: 1. miesto: Jarko Ferro, 2. miesto: Natálka Koňuchová, 3. miesto: Jarko Vlček

Srdečne blahoželáme !!!!!! 🙂

Tvorivé chvíle v Škd – jeseň

V Školskom klube sa deti nielen hrajú, behajú vonku či sa učia. Medzi ich obľúbené činnosti tiež patria chvíľky tvorivosti a kreativity. V mesiacoch september a október prevládali námety spojené s jeseňou – ježkovia, slnečnice, gaštanové čarovanie, stromy a podobne. Výtvory si deti zobrali domov alebo ich ešte stále nájdete vyvesené na nástenkách v priestoroch školy. Aj takýmto spôsobom si skrášľujeme chodby, triedy a ostatné priestory.

Veselá tekvička

V dňoch od 14.10. sa v Školskom klube doslova čarovalo s tekvicami. Okrem tradičného vyrezávania, ktoré si skúsili skôr staršie deti, sme na tekvice maľovali fixami a akrylovými farbami,..alebo sme priamo na tekvice lepili prírodniny, filc a podobne. Vznikli rôzne veselé, bláznivé i nahnevané tekvičky, ježkovia, bábätká, húsky, sova, srnka a iné príšerky. Na záver týždňa sme tieto výtvory vystavili v budovách, kde sa poobede zoskupujú deti z ŠKD. Deti boli šťastné, keď sa mohli svojimi výrobkami pochváliť priamo rodičom, ktorí pre ne prišli.

Týždeň ovocia a zeleniny v Škd

Výstavku veselých tekvičiek, v tomto týždni doplnila výstavka ovocia a zeleniny. V ŠKD sme s deťmi robili aktivity na túto tému. Najskôr sme spoznali jednotlivé druhy ovocia a zeleniny, známe aj menej známe. Využili sme názorné ukážky alebo ukážky pomocou interaktívnej tabule.

Tento rok nás prekvapilo to, že deti majú čoraz väčší problém pomenovať aj bežné druhy zeleniny (napríklad karfiol, cibuľa). Úsmevná príhoda, ktorá to dokazuje : Poslali sme jedno dievčatko, aby nám donieslo cibuľu. Prišla a hovorí: „Nevedela som, ktoré to je, tak som doniesla toto “ (v ruke držala cesnak) J.  Sme radi, že aj vďaka nám, si deti doplnili svoje vedomosti.

Po teoretickej časti boli pre deti pripravené viaceré úlohy na interaktívnej tabuli, kde si hravou formou mohli krúžkovať, vyfarbovať ovocie a zeleninu, triediť, či priraďovať, kde jednotlivé druhy rastú (v zemi, na kríku, na strome).

Na záver týždňa sme robili ochutnávku so zaviazanými očami, kde mohli deti ochutnať aj zázvor, cesnak, cibuľu či kyslý citrón J . To boli ich obľúbené chute, kde sme sa najviac nasmiali. Na spestrenie sme sa hrali aj so strukovinami hru „Popoluška“ kde sme súťažne museli roztriediť zmiešané strukoviny do misiek.

Veríme, že táto zážitková a hravá forma získavania vedomostí deti bavila, a že si odniesli aj nejaké tie vedomosti 🙂