Bohatý program na október

 Skončil sa prvý, zahrievací, mesiac v tomto školskom roku. Rovnako ako učitelia aj žiaci prešli fázou adaptácie na nové školské povinnosti a môžeme sa, okrem učenia, venovať aj aktivitám, ktoré sú pravidelnou súčasťou života našej školy. V septembri sme pre Vás už pripravili projektový deň Európskeho dňa jazykov, prváci si zorganizovali Šarkaniádu , štvrtáci sa vybrali na turistickú vychádzku spojenú so športovými aktivitami pod Veľké Ostré, predmetová komisia biológie putovala s deviatakmi za poznávaním krás CHKO Kysuce, naši bežci atléti prebehli cez pole a vybojovali pre školu prvé športové úspechy v novom školskom roku  a svoje prvé zasadnutie má za sebou aj školský parlament. A čo Vaši pedagógovia pripravili na mesiac október? Bude to hneď niekoľko zaujímavých exkurzií. Po viac ako sto rokoch si budete môcť pozrieť, čo zostalo na dne oceánu zo slávnej lode Titanic. Expozícia s rovnakým názvom, vystavená v bratislavskej Incheba Expo aréne, bude prvou ponukou. Pre milovníkov sladkostí je pripravený zájazd do čokoládovne v Hauswirth Kitsee, ktorý bude pokračovať v Technickom múzeu vo Viedni. Hrôzy vojny budú môcť zase spoznávať naši žiaci v poľskom bývalom koncentračnom tábore Osvienčim. Tento výlet bude tiež spojený s poznávaním jedného z najstarších miest v Poľsku, históriou opradeného Krakova.  Slnečná sústava, pozorovanie hviezd a práca astrológa je témou exkurzií do Kysuckej hvezdárne kde sa vyberú žiaci piateho i tretieho ročníka. Mestská knižnica v Kysuckom Novom Meste privíta našich druhákov (interaktívna prezentácia ku knihe Kapitán Kukuk), tretiakov (beseda na tému Ako vzniká kniha), ôsmakov i deviatakov (beseda k 200-tému výročiu narodenia Ľudovíta Štúra) a tiež detí zo Školského klubu (strašidelné čítanie). Privítame aj kysuckých škôlkarov a ukážeme im tradičné tematické integrované vyučovanie na aktuálne jesenné témy – Jabĺčkový deň v druhom i prvom ročníku a Deň tekvičiek s druhákmi.  K jeseni už neodmysliteľne patrí vietor a ten pomôže zdvihnúť k oblakom šarkanov, ktorých si pripravia deti v Školskom klube, ale aj druháci. Ako sa k zimnému spánku pripravujú včeličky, tak to sa už dozvedia naši žiaci na včelnici u pána Káčeríka v Hornom Vadičove. Zaujímavý projektový deň pre nich pripravia vyučujúce biológie. Na konci októbra (27.) sa opäť zapojíme do medzinárodného projektu Medzinárodný deň školských knižníc. Obrázky z prírody budú vyrábať deti v Školskom klube v tvorivých dielňach. Nezabudli sme ani na našich učiteľov, ktorí si na bratislavskom zimnom štadióne, v sobotu desiateho, pozrú predstavenie na ľade na motívy známej ruskej rozprávky Máša a medveď. K októbru patrí aj účelové cvičenie v prírode pre žiakov druhého stupňa a pravidelná triednická hodina, tentokrát na tému Ochrana ľudských práva a práva detí. Tesne pred jesennými prázdninami, by sa mali naši šachisti zúčastniť tretieho podujatia medzinárodného projektu Žijeme na trojmezí, tentokrát opäť v Jablunkove u našich kamarátov so Základnej školy Lesní 190.  No a potom máte, milí žiaci, dva dni voľna. Jeseň má pre Vás pripravené prvé tohtoročné prázdniny. Naozaj bohatá ponuka, čo poviete? Nezabudnite však na to najdôležitejšie, prečo sme v škole, pretože vzdelanie je bohatstvo, vzdelanie je dar.

Zanechať odpoveď