Na besede s archeologičkou

Netradičné dejepisné dopoludnie nám pripravila p.uč. Mgr. Monika Mojtová dňa 26.3.2014. Na vyučovanie pozvala naozajstnú archeologičku. Volala sa Mgr. Danka Majerčíková a prišla k nám z Kysuckého múzea v Čadci. Doplnila nám informácie z hodín dejepisu, čo je to archeológia a podrobnejšie nám vysvetlila, čím sa zaoberá. Pripomenuli sme si, že každá nájdená drobnosť – úlomok keramiky, minca a iná maličkosť, pomáha archeológom zistiť, ako sa žilo pred stovkami rokov. Tak vedci zistili, že Kysuce boli v minulosti chudobné a ľudia tu žili v ťažkých podmienkach. Po zaujímavej prednáške nás pani archeologička zobrala na miesto archeologického výskumu – na Koscelisko v Radoli. Našli sa tu pozostatky dávneho kostola a dokonca aj ľudské kosti. Bolo to veľmi zaujímavé miesto a sme radi, že sme tam boli.
Archeológovia objavujú dávne príbehy ľudí, avšak mnohé tajomstvá si história nechá pre seba a my sa to nikdy nedozvieme.

Filip Lach, 5.C

Zanechať odpoveď