Návšteva Rožnova pod Radhoštem

Dnes 8.októbra sa naši žiaci zúčastnili spolu aj so žiakmi ZŠ Dolinský  potok a ZŠ Clementisova  veľmi zaujímavej akcie , ktorá sa uskutočnila v spolupráci Kysuckého Nového Mesta s mestečkom Rožnov  pod Radhoštem v rámci projektu Interreg  SK_CZ – pod názvom ,, Pozrime sa spolu hlboko do prírody a potom všetko lepšie pochopíme“. V rámci tohto projektu sa žiaci zo všetkých škôl v meste zapájajú do rôznych aktivít , ktoré sú zamerané na ochranu prírody, separovanie a recykláciu odpadov, výsadbu stromčekov, čistotu ovzdušia, zodpovedný prístup k prírode  a pod. Jednotlivé aktivity sú veľmi poučné a cieľom  autorov projektu počas dnešného dňa bolo  posilniť  u detí  práve vedomosti ohľadom separovania  a recyklovania odpadov- na čo boli zamerané aj dnešné úlohy, ktoré mali žiaci zdolať. Na začiatku všetci zažili  menší šok, pri pohľade  na hnijúci a zapáchajúci odpad. Zberový voz totiž vysypal svoj obsah komunálneho odpadu, aby si všetci uvedomili, že domácnosti stále netriedia odpady  tak ako by mali . Žiaci videli, že súčasťou  odpadu  bol aj plast, sklenené obaly, papier- odpady, ktoré sa dajú veľmi ľahko vyseparovať a následne v procese recyklácie znova použiť. Súčasťou programu bola aj prednáška o znečisťovaní ovzdušia, emisiách ,imisiách, mohli si vyskúšať ako sa sedí v takom smetiarskom aute či  menšom autíčku, ktoré používajú technické služby pri svojej dôležitej práci. Na záver  ako odmena bola pre deti a učiteľov pripravená prehliadka Valašského múzea  , kde sme si mohli pozrieť úžasnú drevenú architektúru a dozvedieť sa mnohé zaujímavosti , ako tu žili ľudia kedysi . Pohladením pre dušu aj oko bola  určite aj okolitá príroda a aj nádherný prírodný park plný zelených velikánov- borovíc, platanov, dubov, bukov, líp  a pod.  Domov sme odchádzali s pocitom, že pre takú krásu sa naozaj oplatí obetovať  trochu svojho pohodlia a neodhadzovať odpadky voľne do prírody , alebo len tak všetko do jedného koša , ale do nádob na to určených. Ďakujeme za super akciu , pripájame zopár fotografií …..