Návšteva včelnice ,,KAŠIČKA“- Horný Vadičov

Obsahom hodín biológie v šiestom ročníku je aj učivo o bezstavovcoch , napr. aj o hmyze. Naši šiestaci  sa učia aj o včele medonosnej. Ide  veľkosťou o veľmi maličkého zástupcu z ríše hmyzu, ale o to dôležitejšieho nielen pre celú prírodu ale aj pre človeka. Z dôvodu rozšírenia vedomostí o včele medonosnej, o stavbe jej tela a spôsobe života sme zorganizovali  krátku  návštevu  novej včelnice u p. včelára Miroslava Káčeríka  v Hornom Vadičove, kde sme sa vybrali v jedno  popoludnie – 26.10.2021- so žiakmi  6.C triedy .Včelnica nesie aj výstižný názov ,,Kašička“-  ide o produkt včiel, ktorým  kŕmia larvy svojho potomstva. Hneď pri príchode na toto úchvatné miesto,  sme mohli vidieť nielen príbytky včiel- úle, náučné tabule, ktoré bližšie a podrobne popisovali návštevníkom stavbu tela včely, vývoj a život tohto malého tvora,  ale aj nádherné rezbárske výtvory – drevené kláty   spracované do podoby výra, sovy, medveďa, či rôzne podobizne významných osobností. Úžasné bolo hniezdo pre sovy ,ktoré vzniklo v koreňovom systéme stromu- celý kmeň bol prevrátený koreňmi smerom nahor a tam bola vytvorená búdka pre sovy. Veľa zaujímavostí zo života včiel sa žiaci dozvedeli aj z rozprávania pani včelárky Hanky, ktorá im ochotne a pútavo odpovedala na všetky zvedavé otázky. Dúfajme, že aspoň niektorých  práca včelára nadchla a v budúcnosti  možno tiež prepadnú tejto krásnej ale veľmi náročnej záľube,  a ak aj nie, aspoň si všetci budú vážiť takýchto ujov včelárov a tety včelárky a vždy, keď si budú pochutnávať na voňavých medovníčkoch či chlebíku so zdravým a chutným medíkom,  si na nich spomenú . Pripájame aj zopár pekných záberov z vydarenej akcie :