Stretnutie s ujom včelárom

Dnes  medzi našich šiestakov zavítal ujo včelár Miroslav Káčerík,  ktorého poznajú naše deti zo včelnice ,,Kašička“ , ktorá sa nachádza v v Hornom Vadičove.  Toto úžasné miesto sme po iné roky navštívili s teraz už žiakmi vyšších ročníkov. No keďže je vonku už poriadna zima a včielky po celoročnej práci odpočívajú, pozvali sme uja včelára priamo k nám do školy. Pozvanie rád a ochotne prijal a deti si vypočuli množstvo zaujímavostí zo života včely medonosnej, základné informácie  o stavbe tela , o jej chove, ako sa starať o tohto veľmi maličkého ale o to užitočnejšieho a nenahraditeľného  tvora v našej prírode.  Dozvedeli  sa akú úlohu má včelia matka- kráľovná , trúdy či robotnice, mohli si pozrieť včelí peľ  tzv. pergu, medzistienky, rámiky.  Mnohé vedomosti už žiaci získali na hodinách biológie, ale predsa je iné vypočuť si  informácie z prvej ruky a od odborníka, ktorým ujo včelár určite je.  Súčasťou dopoludnia bola aj vlastnoručná výroba sviečky z včelieho vosku, ochutnávka   pravého domáceho medu. A ten teda ,,chutil náramne!“ V závere žiaci tvorili plagáty na tému včela medonosná, ktoré dokončia na hodinách biológie a budú súčasťou  nástenky , ktorú si môžu pozrieť všetci žiaci našej školy. Plamienok a vôňa sviečky ,ktorú si deti vyrobili , im určite pripomenie príjemné chvíle prežité s ujom včelárom . Ďakujeme ….

Pripájame aj pár fotografií :