Američan Ray opäť na škole

Týždeň angličtiny s americkým lektorom

Stalo sa zvykom, že vyučovanie anglického jazyka na našej škole je doplnené rôznymi aktivitami, ktoré Vám pripravili Vaše vyučujúce. Ale októbrový týždeň od 17. – 21. 10.2016 bol iný – na učiteľskú stoličku zasadol americký lektor Ray Sikorski. Tento rodený američan prišiel na našu školu už po tretíkrát a žiakom 6. a 8. ročníka, ktorí mali chuť absolvovať jeho týždenný kurz, pripravil mnoho aktivít, ktoré podporujú jednak počúvanie, ale i rozprávanie v cudzom jazyku. Počas svojej praxe pôsobil na viac ako 50 školách na Slovensku, Česku, Poľsku či  Rakúsku. Vďaka svojim skúsenostiam pripravil žiakom mnoho rôznych aktivít (hier, dialógov, dramatizácie), pri ktorých si veľmi rýchlo osvojujú hovorovú angličtinu a získavajú komunikatívne zručnosti. A že sa spoza dverí ozýval hluk? Kto sa prišiel pozrieť, pochopil J Žiaci nesedeli len tak v laviciach, nepočúvali, ale konečne sa im rozviazal jazyk a precvičovali to, čo sa už naučili – samozrejme v angličtine.

PicMonkey Collage2

A čo nám prezradil Ray zo svojho života? Čítajte ďalej a dozviete sa…

Pochádzate z krajiny, ktorá je multikultúrna (žije tam viac odlišných národov na jednom mieste), aké sú vaše korene? Odkiaľ pochádzali vaši predkovia?

-Moji prastarí rodičia pochádzali z Európy – z Poľska a Talianska. Možno aj preto som sa vrátil do vlasti svojich predkov. Po tom, čo som odišiel z USA, som začal vyučovať práve na poľských jazykových školách a až neskôr som sa dostal na Slovensko.

Čo Vás priviedlo na Slovensko?

-Keď som pôsobil v Poľsku, chýbali mi hory. Momentálne žijem na Orave (v meste Trstená), kde mám hory všade vôkol, ale tiež to mám na skok do Poľska.

Pochádzate z USA, kde presne ste žili? Nechýba vám rušný život veľkomesta?
– Najskôr som žil v New Yorku v časti Long Island (čo je niečo ako predmestie New Yorku a život tam plynie veľmi pokojným tempom), neskôr som pôsobil ako editor/redaktor vo Wyomingu. Kým som býval v New Yorku, nevyhľadával som preplnené ulice, dokonca ani oslavy Nového roka na námestí Times Square neboli nič pre mňa. Jedinou výnimkou boli Vianoce, kedy sa celé nákupné ulice vyzdobili, všetko sa vo výkladoch krásne ligotalo a atmosféra tam bola jednoducho čarovná, presne taká, ako vidíte vo filmoch. Práve v týchto dňoch sme sa tam s rodinou radi prechádzali.

Ako ste trávili Vianoce a Nový rok v New Yorku?

-Keď porovnám Vianoce v Amerike a na Slovensku, musím povedať, že Slováci sú viac zameraní rodinne a sú verní svojim tradíciám. V Amerike sú naopak Vianoce o darčekoch a o celej tej ligotavej atmosfére. Každý dom sa snaží čo najviac vyzdobiť, vysvietiť. Tu na Slovensku to vyzerá tak, že všetky rodiny trávia Vianoce veľmi podobne, majú rovnaké jedlá, podobné zvyky pri štedrej večeri. Naproti tomu v Amerike je veľa rôznych národností, napríklad na našej ulici žijú Gréci, Švédi,Hispánci, a preto Štedrý večer u každého doma vyzerá inak.

Aký je rozdiel medzi žiakmi na základnej škole v Amerike a u nás?

V prvom rade školy v USA začínajú vyučovanie neskôr, ale tiež neskôr končia, a je bežné, že vyučovanie končí po 15. hodine. Počas vyučovania je však povinná prestávka na obed. Vyučovanie je veľmi praktické, žiaci sa v rámci vyučovania môžu zapájať do rôznych aktivít, napríklad hrať v školskom orchestri, pôsobiť v školskom časopise. Keď porovnám celkovo ľudí z oboch krajín, Slováci sú zo začiatku uzavretí, chvíľu trvá, kým si niekoho pripustia k sebe, no Američania sú od začiatku veľmi otvorení a nemajú problém rozprávať sa s cudzincom. Je celkom bežné, že sa ľudia medzi sebou rozprávajú v obchode, či počas jazdy autobusom.

Viete povedať, či by ste ešte prišli na našu školu?

Môžem prezradiť, že ďalšia skupina žiakov bude môcť absolvovať moje konverzačné hodiny v týždni pred a po Veľkej Noci. Vtedy by som sa rád stretol so skupinou siedmakov a deviatakov. So siedmakmi z Á-čky sme mali minulý rok veľmi dobré hodiny. Už teraz sa na nich teším, ale vašich deviatakov ešte vôbec nepoznám.

Veríme, že konverzačné hodiny s lektorom Vás zaujali a bol to pre Vás zážitok, na ktorý budete dlho spomínať.

Na základe rozhovoru spracovala Mgr. Ľudmila Heľová

FOTOGRAFIE zo spomínanej akcie nájdete TU.

PicMonkey Collage

Zanechať odpoveď