Aspoň dva plné poháre :-)

Deň mlieka sa oslavuje vždy tretí májový utorok, už od roku 1957, pod záštitou Medzinárodnej mliekarskej federácie. Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek plnohodnotnej ľudskej stravy.

Naším životom nás sprevádza už od narodenia. Veď práve materské mlieko je našou jedinou potravou, po príchode na tento svet . My sme si tento významný deň  pripomenuli v piatok 27. mája  . Prvé prípravné práce však odštartovali už vo štvrtok, kedy na hodinách výtvarnej výchovy vznikali nápadité plagáty venované práve tejto téme. Pod rukami prváčikov vznikali rôzne mliečne výrobky a zvieratká, ktoré nám dávajú mlieko, alebo sa ním živia ako mláďatá.

V deň D, v piatok prichádzali deti do školy s mliečnou desiatou. A tak sa postupne školské lavice zapĺňali jogurtmi všakovakého druhu, mliečkami, syrmi, ba aj parenicami a ochutenými tvarohmi. V učebni s interaktívnou tabuľou nás zaujala prezentácia nazvaná Deň mlieka. V nej sme sa dozvedeli o množstve vitamínov v zázračnej tekutine, ktoré chránia a podporujú naše zdravie. Postupom času sa objavila v našich Slniečkových zošitoch milá básnička a pestrofarebné obrázky venované mlieku a mliečnym výrobkom. Spoločná práca ďalej postupovala  vypracovávaním pracovného listu. V závere piatkového dopoludnia sme si overili získané poznatky vo vedomostnom  kvíze. To, že takmer všetky odpovede boli presné, svedčí o správne vynaloženom pracovnom úsilí. Aktivity, ktorým sa deti veľmi tešili, prišli na rad až úplne na koniec  dňa. Telesná výchova bola tou, ktorá deti rozhýbala i rozosmiala. Terče a méty boli nahradené téglikmi od jogurtov a mliek, a tak sme triafali, behali, preskakovali…

Pri lúčení každý z nás poznal správnu odpoveď na otázku: „ Koľko mlieka by sme mali denne vypiť “? Ak by náhodou niekto potreboval napovedať, správna odpoveď je v nadpise tohto príspevku.

Mgr. Jarmila Bandurová

page1

 

page2

page3

Zanechať odpoveď