Beseda so spisovateľkou

Beseda so spisovateľkou bola prvou zo série besied, kde majú žiaci možnosť stretnúť človeka, ktorý pracuje so slovom.

Dňa 26.11 sa žiačky 8. a 9. ročníka stretli so spisovateľkou Máriou Ďuranovou, ktorá žije a tvorí v Kysuckom Novom Meste. Tak sme zbúrali mýtus, že spisovatelia sú ľudia, ktorí žijú vo veľkomestách, akými sú Praha, Viedeň, ale aj Bratislava. Spisovatelia sú ľudia, s ktorými možno zdieľame rovnakú stenu bytu, lenže živia sa svojou kreativitou a doma usilovne ťukajú do klávesnice.

Na začiatku spisovateľku predstavila deviatačka Soňa Masarcová, ktorá si pripravila prezentáciu z jej života, tvorby a položila jej niekoľko otázok. Z nich sme sa dozvedeli, že spisovateľka už od malička mala rada Slovenský jazyk a literatúru a čítala knihy. Chodila na našu školu a pamätá si ju ešte z čias, kedy sa na hornom poschodí učili gymnazisti. Aj medzi tých neskôr patrila. Vydala už 9 kníh a 10 je v tlačiarni. Vyjde začiatkom r.2015. Má dospelú dcéru, ktorá ju svojimi hláškami neustále motivuje, ale zároveň sa z nej stala aj prvá kritička maminých kníh. Mária Ďuranová píše romány pre ženy so skutočným príbehom a častokrát sa inšpiruje reálnymi postavami. Žiačky na záver položili niekoľko ďalších otázok a ona na ne z radosťou odpovedala. Najaktívnejšia Viktória dostala od spisovateľky aj knihu Už sa nebojím, ktorá bola v r.2009 zaradená medzi 100 NAJKNÍH Slovenska. Rozpráva o živote hudobnej skupiny a speváčke Lenke, ktorá musí bojovať so zákernou chorobou. Naše ôsmačky a deviatačky mali vďaka besede možnosť nazrieť do procesu tvorenia kníh: dozvedeli sa nielen, ako sa rodí inšpirácia, ale aj kto je editor a aká je jeho úloha, kto vyberá titulnú fotografiu, ako sa rodí názov kníh, kto je recenzent a veľa ďalších zaujímavých informácií. Spisovateľka dúfa, že presvedčila o tom, že čítať sa oplatí. Písanie a ani čítanie predsa nie je trest, ale zábava.

Napísali: Tomáš Tolnaj (9.C) a Mgr. Jolana Madigárová Kubišová, organizátorka besedy

beseda mix

 

Zanechať odpoveď