Brusel – Windsor – Londýn*jeseň 2014

V utorok 7.októbra sa dievčatá z našej školy a p.uč. Jantošíková a Madigárová Kubišová vydali na cestu za poznaním do Belgicka a Británie. Neoficiálne hlavné mesto Európy, Brusel, nás vítal vôňou čokolády i kvapkami dažďa. V Anglicku sme sa tešili ozajstným dňom babieho leta. Slnko striedal dážď aj občasný vietor, no a potom sa opäť ukázalo jesenné slniečko.

Hoci sa všetko začalo vybavovať ešte v máji, deň D nastal až začiatkom októbra. Pre všetkých účastníkov to bola prvá cesta do zahraničia bez rodičov, a tak nečudo, že pri odchode niekto vyronil aj slzičky. Cieľom cesty bol najskôr Brusel: mesto čokolády, goffry palaciniek, európskych inštitúcií, či Atómia – mnohonásobne zväčšeného atómu železa, z ktorého vznikla zaujímavá budova. Neskôr sme sa presunuli do vidieckeho sídla britskej kráľovnej Alžbety II. – Windsoru a samozrejme sme si nemohli nechať ujsť Londýn a jeho zákutia.

teamova

Celodenný výlet v Bruseli vystriedal zaslúžený oddych v izbičkách hotela F1 v meste Dunkerque na francúzskom území. Ráno sme už 3h50 stepovali pred autobusom, aby sme stihli trajekt cez Kanál La Manche. Kto ešte neabsolvoval cestu trajektom, nemohol len tak zaspať… práve naopak! Aj napriek krátkej noci sme si nenechali ujsť pohľad z paluby na šíre more. Po vylodení sa na anglickom území v meste Dover sme mali ešte 2 hodinky na oddych. Potom nás už očakával Greenwich, kde sa všetkým ponúkol pohľad na Docklands – miesto bývalých nákladísk, kde sú v súčasnosti luxusné kancelárie a mrakodrapy. V Greenwichi krátku pauzu využil každý, aby sa odfotil aj na mieste Nultého poludníka. Potom sme zišli okolo Lode kapitána Nelsona až na stanicu, odkiaľ sme cestovali mestskou dopravou až k Tower of London (Londýnskej pevnosti), kde dobrovoľníci akurát vysádzali červené maky pri príležitosti blížiacich sa osláv. Tu sme ochutnali tradičné Fish and Chips, pofotili belasý Tower Bridge (zdvíhací sa most) a na vlastnej koži sme si neskôr vyskúšali aj prepravu metrom a Doubledeckrom (2-poschodový autobus). Videli sme Katedrálu Sv.Pavla a prešli sme sa po Miléniovom moste ponad Temžu až k divadlu Williama Shakespeara. Večerný meeting point (miesto stretnutia) bol v JZ časti Londýna a tu sme nedočkavo striehli, do akej rodiny sa dostaneme. Všetky deti boli v černošských rodinách, ktoré mali pre ne prichystané milé slovo, útulné izby v tradičných anglických domoch, večeru, raňajky i obedový balíček podľa anglického gusta. Raňajšie stretnutie sa nieslo v atmosfére nadšenia. Každý rozprával, aká je jeho rodina, ako majú zariadenú izbu, čo jedli a okolo vládla všeobecná spokojnosť s novou životnou skúsenosťou. Ráno nás všetkých čakal Windsor. Po objavení sídla kráľovskej rodiny a krátkom shoppingu suvenírov sme už opäť vyrazili do Londýna, kde sme sa išli kultúrne vyžiť J Voskové figuríny už boli na Welcome party Múzea Madame Tussauds. Okrem slávnych celebrít sme sa tu dozvedeli aj čo-to o histórii mesta. Napokon 4D kino na konci splnilo nad mieru naše očakávania a ďalší deň v Londýne sa blížil ku koncu. K Buckinghamskému palácu sme prišli v sobotu ráno, cestu nám spríjemňoval štebot vtákov v Parku St.James a ranné londýnske slnko. Pod dohľadom Big Benu sme si neskôr dopriali jazdu na Londýnskom oku, odkiaľ je úžasný výhľad na Dómy parlamentu. Videli sme tiež miesto sobáša princa Williama a jeho Kate. Prešli sme okolo Downing Street, oddýchli sme na Trafalgarskom námestí a pokračovali sme na shopping break (nákupnú pauzu) na rušnom Picadilly. Naša sprievodkyňa Katka nám prezradila počas návštevy Bruselu i Londýna veľa zaujímavostí. Dokonca sme sa vďaka nej dozvedeli veľa o anglických panovníkoch. Počas cesty v autobuse sme sledovali, ako sa odohrávali životy kráľa Henricha VIII., jeho dcéry a kráľovnej Alžbety I. a tiež obľúbenej kráľovnej Viktórie. S ich stopami sme sa v meste na Temži stretli viackrát.

Exkurzia bola zorganizovaná v spolupráci s CK GAD Tours, ktorej patrí veľké THANK YOU!

napísala: Mgr. Jolana Madigárová Kubišová

PS. Vo vestibule školy budú vystavené fotografie a v novembri sa bude premietať i film.

paradna

Zanechať odpoveď