Stretnutie s Ezopom

Hádanka

Je to krátky príbeh, ktorý vždy prináša ponaučenie, alebo sa vysmieva zlu.  

Hlavnými postavami sú väčšinou zvieratá. Zvieratám sa pripisujú ľudské vlastnosti.

 Čo je to?

Myslím, že takmer každý štvrták, a nielen ten,  by vedel, že odpoveď na hádanku  znie BÁJKA. Tejto téme sme sa venovali v rámci Medzinárodného dňa školských knižníc. Cieľom našej aktivity bol EZOP A JEHO BÁJKY.

Keď EZOP putoval po starovekom Grécku a rozprával svoje bájky rôznym poslucháčom, vôbec netušil, že aj o stáročia neskôr sa budú rovnako páčiť  deťom aj dospelým. Zaujímavé je, že Ezop, nikdy svoje bájky nenapísal, no iní ľudia ich zapísali namiesto neho.  A tak aj my, sme si mohli vychutnávať atmosféru bájok a poučení. Čítali sme viacero z nich. O psovi a levovi, O myši a býkovi, O zajacovi a korytnačke.

Mottom nášho dňa bolo ponaučenie:   Keď si vytrvalý, aj pomaly zájdeš do cieľa.

Prostredníctvom tejto aktivity sme využili možnosť zopakovať si napríklad pravopis vybraných slov , ktorý stojí na prvom mieste v súčasnom preberaní nášho učiva zo slovenského jazyka. A neboli sme len pasívnymi čitateľmi bájok.  Veľmi hravo sme sa zhostili roly spisovateľov, ilustrátorov i prednášateľov. Písali sme vlastné bájky inšpirované EZOPOM, maľovali obrázky k nim a napokon reprodukovali  svojim spolužiakom.

A tak ako každý rok, aj  v tieto dni viedli naše kroky do  Mestskej knižnice, v ktorej sme stálymi hosťami už od prvého ročníka.  Usadili sme sa v oddelení pre deti a mládež, kde nás čakali milé a usmiate zamestnankyne knižnice. Mali pre nás pripravené dokonalé dopoludnie, v ktorom sa obmieňalo čítanie bájok s riadeným rozhovorom , výrobou masiek zvierat a dramatizáciou bájky. Z knižnice sme odchádzali s novými poznatkami, s pocitom super stráveného dopoludnia, a samozrejme pod pazuchou s novou vypožičanou literatúrou.

Skúste si aj vy zobrať do rúk EZOPOVE BÁJKY. Možno prostredníctvom nich pôjde viacero vašich životných situácií ľahšie.

Deti 4. ročníka

Mgr. Jarmila Bandurová

Zanechať odpoveď