Cesta do Londýna za Brexitom a Paríža za Waltom Disney

Report 1

Po pondelkovej ceste autobusom sme sa v utorok skoro ráno dostali na trajekt. Tam sme si vychutnali východ slnka nad Kanálom La Manche, počlovečili sa po dlhej ceste, aby sme boli pripravení na Londýn. Naše londýnske objavovanie začalo v Greenwichi na Nultom poludníku. Potom nás už len čakala „walking tour“ a na konci dňa sme zistili, že sme prešli takmer 11km. Greenwičský park, krátky rozchod v centre Greenwichu, okolie Toweru, vstup na zdvíhací vežičkový most Tower Bridge, katedrála Sv.Pavla, drobné nákupy a naspäť k autobusu. Využili sme pri našom chodení aj vlak, metro či slávny dvojposchodový doubledecker bus. Unavení po ceste, objavovaní a chodení sme sa na večeru do rodín dostali niečo po ôsmej. Šup šup nabrať silu do ďalšieho dňa.

Report 2

Druhý deň ráno sa nerozoberalo nič iné len, ako sa kto vyspal v hosťovskej rodine, čo kto mal na raňajky a predtým na večeru. Všetci vysmiati od ucha k uchu si navzájom rozprávajú zážitky. Druhý deň bol menej náročný na chodenie. Navštívili sme kráľovský Windsor, ktorý mnohých očaril svojou veľkoleposťou. Prechádzaním príjemným mestečkom nás sprevádzalo slnko, a tak nebolo ťažké zastaviť sa pri suveníroch, ktoré sú vystavené na každom rohu. Obed v buse a jazda naspäť do Londýna, poobede  sme mali namierené do Kensingtonu, kde sa nachádza budova Prírodovedného múzea. Tam sa dá stráviť deň, aj dva, my sme na to mali pár hodín. Všetci sa rozutekali po budove, jedna skupinka išla pozrieť dinosaure, druhá evolúciu človeka, tretia zemetrasenie a sopky, ďalšia vtáky. Zážitok úžasný, ale nestíhali sme všetko. Niečo si musíme predsa nechať nabudúce. Večer nás už opäť čakajú rodiny.

Report 3

Tretí deň v Británii nás opäť privítal slnečným počasím, zatiaľ čo nám chodia zo Slovenska správy o neutíchajúcom daždi a búrkach. Londýnske jarné počasie je ideálne na návštevu časti Westminster, kde sídlia vládne budovy. Pred troma rokmi sme mali to šťastie vidieť celú kráľovskú rodinu, tentokrát sme síce kráľovnú nezhliadli, ale pri Buckinghame sa konali prípravy júnových osláv, a tak sme museli počúvať príkazy policajtov a mohli sme si užiť okolie paláca bez dopravy, ktorá dnes bola z tejto časti mesta odklonená. Pri WhiteHall nacvičuje britská kráľovská stráž, tak sa zastavujeme na chvíľu ich pozorovať. V parku St. James všetko kvitne, žiaci si fotia zákutia s vtákmi, úžasné veveričky a vychutnávame si pol hodinku na tráve. Big Ben je za lešením, konečne sa mu dostalo pocty opravy, a tak nie je čo fotiť, pohľad na Londýnske oko však vyráža dych a stupňuje napätie tých, ktorí naň majú zakúpený lístok. Keď sa po pol hodinke vrátia z vyhliadkovej jazdy, sú nadšení z výhľadu, bola to paráda. Pokračujeme peši na Trafalgar, Leister Square, aby došlo aj na vytúžené nákupy. Štvrtý deň objavovania bude totižto venovaný už Parížu.

Report 4

Piatkový program pre nás začal v skorých ranných hodinách. Tesne po polnoci sme opustili brehy Veľkej Británie a trajekt nás previezol do francúzskeho prístavného mesta Calais. Pravidelný rytmus kolies autobusu,ktorý míňal jeden kilometer za druhým nás sladko uspával. Len čo sa začalo rozvidnievať privítali nás ospalé ulice Paríža. Svieži ranný vzduch nás ovieval pri výstupe na Montmartre. Hore, na kopci v bazilika Sanre Coeur, ktorej dejiny sa začali písať až po 2.sv.vojne, sme sa ponorili do ticha. Do reality nás vrátili predavači suvenírov, od ktorých sme odchádzali s plnými rukami. Výhľad zo sancre coar bol úžasný, no my sme vedeli, ze nas čaká oveľa viac. Stačilo prejsť pár ulíc, previesť sa okolo Víťazného oblúku a symbol Francúzska sme mali ako na dlani. Prvotné nadšenie klesalo s každým ďalším stúpaním po schodoch. Prejsť pešo na 2.poschodie bola výzva nielen pre pani učiteľku telesnej výchovy, o to viac to bolo náročnejšie pre nás bez kondičky?. Ďalej nás však čakala cesta výťahom až na úplný vrchol. Niekoľko kilometrový rozhľad na každú stranu Paríža zaliateho slnkom bol dychberúci. Prehliadka mesta   autobusom uľavila naším boľavým nohám. Nestíhame sledovať všetky významné pamiatky, ktoré sa pred nami objavujú z každej strany -Champs Élisées, Invalidovňa, Vojenská akadémia, múzeum Louvre, Moulin Rouge, Obelisk, Francúzsky inštitút a posmutnelé veže Notre Dome… vychádzame z Paríža a už sa nevieme dočkať nášho hotela. Vyčerpaní ale plní zážitkov padáme do postele, musíme nabrať nové sily, veď zajtra nás čaká Disneyland??

Posledný report

Po noci v hoteli, kde sme sa naozaj do ružova vyspali, nás už očakával Disneyland – jediný v Európe! Aby sme vydržali až do večernej svetelno-laserovo-ohňostrojovej show, museli sme sa najskôr posilniť. Na hoteli nám naservírovali typické francúzske raňajky – croissanty, čokoládové šatôčky, bagety, džem, nutelu, jogurty, hrianky, mlieko, čaj, džús a pre dospelákov aj kávu. Potom sme opäť nanosili kufre do autobusu a hor sa za zážitkami k Mickey a Millie. Do Disneylandu sa platí vstupné a môžeš využívať hocijaké atrakcie súvisiace s Disney rozprávkami nespočetne veľakrát. Tie naj ako Piráti z Karibiku, či Vesmírny vrch však majú čakaciu dobu aj hodinu, aby si sa mohol odviesť. Celý deň v Disney parku ponúkol každému z nás možnosť vychutnať si všetko aspoň raz. Počasie bolo premenlivé, objavili sa aj dažďové kvapky, a preto sme večer na meeting pointe spustili hlasovanie, či zostaneme až na svetelnú show. Chcete hádať výsledok?! 100% áno, aj keby sa búrka spustila. A oplatilo sa. Nespadla žiadna kvapka. Bolo to 1000x lepšie ako ohňostroje na Silvestra a tento zážitok umocnil tento deň. Keď som žiakov viedla od brán Disnelaylandu naspäť k autobusu, pomenovali tento deň, ale aj celý týždeň, veľkým množstvom superlatívov. A pre tie iskry v očiach detí sa to oplatí organizovať! Vďaka za pomoc všetkým zanietením osôbkam a špeciálne GadTours za pevné nervy s nami. Ďakujeme!!!!!