Európsky deň jazykov 2016

Európsky deň jazykov vyhlásila Rada Európy na 26.septembra a od r.2012 sa každoročne koná aj na našej škole. Cieľom tohto špeciálneho dňa je vďaka zanieteným pedagógom nielen ponúknuť žiakom 5. a 6. ročníka ochutnávku rôznych cudzích jazykov, ale najmä ich motivovať učiť sa okrem angličtiny aj iný cudzí jazyk. Veď cestovať, spoznávať nové kultúry a pritom môcť rozprávať rôznymi jazykmi je úžasný pocit.

PicMonkey Collage

Tak s čím sa naši piataci a šiestaci stretli tento rok?

NEMČINA (s p.uč. Michelovou) je síce preslávená ťažkou gramatikou, ale všetci vedia, že je na Slovensku obľúbeným cudzím jazykom. A tak sa piataci a šiestaci stretli aj s nemčinou po prvýkrát. Počítalo sa ostošesť. K tomu sa naučili rytmickú rýmovačku.

Prečo je slovenčina odlišná od angličtiny? Ktorý jazyk je nám najbližší? Jedna hodina bola venovaná JAZYKOVÉMU PREHĽADU (s p.uč.Hmírovou). Porovnávali sa základné slovíčka. Nakoniec žiaci zistili, že aj zvieratká znejú v rôznych jazykoch rozdielne.

Učíme sa všetci hovoriť spisovne po slovensky, ale SLOVENSKÝ JAZYK(s p.uč. Mojtovou) je bohatý aj na výrazy, ktoré pochádzajú z našich nárečí, ktoré mohli žiaci spoznať tiež na jednej z hodín EDJ.

RUŠTINA (s p.uč. Palicovou) vždy zaujme azbukou. Preto si žiaci vyskúšali napísať v nej pár slov, najmä sa im páčilo ich meno napísané iným písmom. Teraz už vedia, že aj azbuka sa dá naučiť. A boli aj takí, ktorí vyrapotali ruskú básničku, ktorú ich naučila babička.

Sladká TALIANČINA (s p.uč. Heľovou) žiakom mohla znieť v uchu až do večera, pretože sa učili predstaviť sa. Obľúbili si aj postavičku talianskeho profesora Tota, ktorý im pomohol naučiť sa v taliančine krásne znejúce farby.

Na FRANCÚZŠTINE (s p.uč. Madigárovou Kubišovou) žiaci objavili, aké celebrity hovoria plynule po francúzsky, skúsili tiež vyslovovať francúzske „r“, spoznali pieseň francúzskej speváčky ZAZ, rozvíjali zručnosť pracovať so slovníkom.

PicMonkey Collage2

Napísala: Mgr. J.Madigárová Kubišová