Exkurzia Liptovský Mikuláš

Vo  štvrtok 21. mája 2015 sme sa zúčastnili literárnej exkurzie. V skorých ranných hodinách sme stáli pred školou a čakali na ostatných žiakov a učiteľov. Potom prišiel autobus. Všetci sme sa tlačili, aby sme chytili miesto vzadu. Veď tam sa predsa len sedí najlepšie. Cestovali sme autobusom trochu dlhšie. Po ceste sme si zaspievali pár pesničiek, porozprávali sme sa a pohrali. Keď autobus zastavil, boli sme všetci zvedaví,  kam ideme. Boli sme na rôznych miestach. Najprv  sme navštívili Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláš.  Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí  o slovenskom básnikovi Jankovi Kráľovi , napríklad aj to, že sa nezachoval ani jeden jeho portrét alebo fotografia.  Taktiež sme boli v miestnosti pod zemou, kde nám ukázali, čím mučili Jánošíka.Mučenie spočívalo v postupnom spaľovaní pokožky, v zapichovaní žeravých hrotov pod nechty, drvení údov a naťahovaní  na škripec. Potom nás autobus zaviezol k Rázusovie domu. Tam sme zistili, že v ňom vyrastal spisovateľ Martin Rázus, aj jeho sestra Mária Rázusová Martáková. Pani lektorka nám prezradila aj to, že malého Martina volali doma Maroško, čo on potom napísal  vo svojom najznámejšom románe. Dnes už meno Maroš nájdeme aj v slovenskom kalendári mien  Nakoniec sme si to namierili  do nákupného strediska STOP SHOP. Niektorí sme sa najedli v reštaurácii  a ostatní si pochodili po obchodoch a pokúpili oblečenie. Ale niektorých nič v obchodoch nezaujalo, tak si kúpili nejakú hračku naplnenú vodou. A tá im aj  tak v autobuse praskla. Počasie sme nemali najlepšie,  napriek tomu  sme si exkurziu užili. Mali sme v pláne ešte dve zastávky- vodný kanál v Mikuláši a sochu Jánošíka v Terchovej, ale počasie nedovolilo. Nevadí.. Hlavne , že sme si exkurziu užili.  Nie sme si istí, či sme pani učiteľkám (Zite Ševčíkovej a Oľge Štefankovej) poďakovali. Takže,   týmto Vám veľmi pekne ďakujeme, že ste nám urobili skvelý program.

lm1lm2lm3lm4

Zanechať odpoveď