Literárno-dejepisná exkurzia sa vydarila…

Ráno, 17.mája, nás privítalo uplakanou oblohou. No ani tá nám neubrala na nálade, pretože sme práve vyrážali navštíviť Oravu. Triedy 8.A, 8.B, 8.C spolu s pani učiteľkami Štefankovou, Mojtovou a Čamajovou.

Plní očakávaní sme nastúpili do autobusu a hor sa za spoznávaním našej minulosti.

Prvou zastávkou na našom putovaní bola Jasenová – rodisko Martina Kukučína. Veľa sme sa dozvedeli o živote a tvorbe tohto realistického spisovateľa a môžeme byť právom hrdí, pretože vo svete  skutočne zanechal Slovákom dobré meno. S veľmi dobrým pocitom (pretože sme boli vychválení za vzorné správanie počas výkladu) sme sa pobrali do Oravského Podzámku. Schody na hrade nám dali poriadne zabrať, ale stálo to za to. Z každého kúta na nás dýchal kus histórie – dobový nábytok, oblečenie, zbrane, koče, maľby na stenách… to všetko umocňoval prekrásny výhľad na okolitú oravskú krajinu.

Múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne bolo posledným miestom, ktoré sme mali v našom pláne navštíviť. Milá pani lektorka nás zaujala nielen pútavým výkladom, ale taktiež pripravenými tajničkami, ktoré sme počas jej rozprávania riešili. Museli sme byť pozorní, aby sme vedeli vyplniť tajomné okienka krížoviek. Opäť sme zožali pochvalu za našu šikovnosť.

Najväčším lákadlom, na ktoré sa žiaci vždy tešia najviac, bola hodinka osobného voľna, ktorá nám úplne stačila, lebo dážď nie a nie prestať. Napapkali sme sa, doplnili pitný režim a tešili sa na veselú cestu domov. Veselosť nás nachvíľku opustila, keď sme zistili, že pod Strečnom sa stala nehoda. Tá nás na dve hodiny uväznila v autobuse, no nám to neprekážalo. Veď sme na výlete! (Ešteže si Tomáš kúpil nový reproduktor J)

Mierne unavení, s dobrou náladou sme dorazili pred školu, kde nás čakali rodičia.

Ako hodnotíme tento deň? Super! Tešíme sa na ďalšie spoločné akcie, ktoré nás čakajú.

Mgr. Oľga Štefanková