Medzinárodná dejepisná exkurzia

Dňa 18.10.2016 sa uskutočnila medzinárodná dejepisná exkurzia do poľského  Osvienčimu. Z našej ZŠ Nábrežná KNM sa jej zúčastnil celý deviaty ročník a niekoľko ôsmakov v sprievode pani učiteliek  dejepisu M. Mojtovej a Z. Ševčíkovej a pani učiteliek A. Drexlerovej, A. Ondrejášovej. Nesmieme zabudnúť ani na našich priateľov – žiakov a učiteľov – z českej a poľskej školy v Jablunkove (ZŠ Lesní 190 a ZŠ H.Sienkiewicze)  Táto spoločná exkurzia  je jednou z dejepisných aktivít medzinárodného  projektu Žijeme na Trojmezí a je jedným z výsledkov spolupráce našej a jablunkovských škôl.

Cieľom našej exkurzie bola prehliadka koncentračného tábora Auschwitz  ( časti Auschwitz  I. a Auschwitz II- Birkenau). Už pri slove koncentračný tábor vám napadne, že to asi nebude žiadny päťhviezdičkový hotel. Podmienky, v akých žili väzni v týchto táboroch, boli priam neľudské, katastrofálne, nedá sa to slovami opísať. Ľudia v nich boli stavaní na nižšiu úroveň ako zvieratá. Pri mnohých príbehoch som dokázala len nemo krútiť hlavou a premýšľala som, ako mohol byť niekto tak bezcitný voči ľuďom okolo seba. Vnútri barakov boli pozostatky zariadenia, fotografie ľudí, ich osobné veci,… Bolo neskutočné, aké obrovské množstvo hrebeňov, nádob, okuliarov, šatstva a kufrov sa tam našlo. Bolo to strašné  a myslím, že výraz „továreň na smrť“ úplne presne vystihuje dané miesto.

Táto exkurzia bola pre mňa zatiaľ najsmutnejšia. Myslím, že hovorím za všetkých spolužiakov, keď poviem, že nám aj mnoho dala. Vďaka nej sme sa lepšie zamysleli nad tým, čo máme a možno si teraz budeme viac vážiť život okolo nás. Lebo, ako sme zistili, sloboda, jedlo, voda, rodina aj život ako taký neboli a ani nie sú vždy samozrejmosťou. A ja dúfam, že sa už nikdy nezopakuje niečo tak strašné ako druhá svetová vojna.

Denisa Fujašová, 9.A

medzi-dej-ex