Medzinárodná súťaž detí v záhradkárskych vedomostiach a zručnostiach- OSTRAVA

Tento piatok –  t.j. 22.septembra sa trojica našich žiakov  zo 7.A  Simonka Ďuricová, Nikolka Bugáňová  a Tobiáš Tvrdý- zúčastnila veľmi zaujímavej súťaže , ktorú zorganizoval Český záhradkársky zväz- územné združenie  Moravskosliezkeho  kraja pod záštitou primátora mesta Ostravy.  Súťaž bola zameraná na záhradkárske vedomosti a zručnosti detí základných škôl z Česka, Poľska a zo Slovenska. Deti sa museli popasovať s rôznymi disciplínami . Prvou bola zručnosť v aranžovaní jesenných kytíc . Deti vytvárali zaujímavé kreatívne nápady, ktoré potom organizátori vystavili na jesennej výstave v Národnom  poľnohospodárskom múzeu s.p.o. Ostrava –  múzeum potravín a poľnohospodárskych strojov Vítkovice, kde sa celá akcia aj konala . V druhej časti súťaže preukázali žiaci svoje vedomosti týkajúce sa pestovania, množenia či ošetrovania ovocných rastlín, ich úlohou bolo čo najlepšie zodpovedať na 40 otázok v rámci testu. No a do tretice prišla možno najťažšia časť celého dňa – správne určiť 40 rôznych rastlín. Boli medzi nimi rôzne druhy zeleniny, kvetín, burín, drevín. Súťažiaci sa veru poriadne zapotili. Napriek všetkému deti disciplíny veľmi pekne zvládli  a super reprezentovali nielen našu školu , ale aj naše mesto – Kysucké Nové Mesto. Neboli síce na prvých miestach, ale boli všetci úspešní riešitelia. Počas dňa mali deti aj ich vyučujúci a ďalší doprovod  možnosť prezrieť si zaujímavú expozíciu celého múzea a veru bolo sa na čo pozerať- produkty miestnych záhradkárov, dopestované plody ovocia a zeleniny, na svoje si prišli aj znalci a obdivovatelia poľnohospodárskej techniky- krásne sme tu mohli vidieť pokrok vo vývoji strojov na siatie, kosenie a mlátenie obilia, rôzne typy traktorov, automatický ovládaných kosačiek, dronov  využívaných na poliach, sadoch a pod. Čo bolo pre deti tiež určite zaujímavé – mali možnosť vyskúšať si dojenie kravičky a boli naozaj šikovné, no zároveň uznali, že je umenie dorobiť ,,obyčajné mlieko“. A o tom to vlastne aj je- takáto a podobné akcie, by mali deťom ukázať,  aké ťažké je dorobiť ktorúkoľvek potravinu nášho jedálnička. Na záver naše poďakovanie určite patrí ľuďom, ktorí nám pomohli po organizačnej stránke súťaže a to sú- ujo I.Červenec- predseda záhradkárov  v KNM, ujo šofér J.Čierňava  a no a tiež pán  primátor KNM p. M. Mihalda, ktorý nám zabezpečil super dopravu. Tešíme sa na ďalšie podobné akcie. Ešte raz :,,Ďakujeme !“