Na DEJEPISE v II. polroku

Aj tento rok, už tradične  v predveľkonočnom čase ,  dňa 15.4. 2019, prijal pozvanie k nám do školy  pán Ján Stopjak  z Kysuckého Nového Mesta. Tento ľudový umelec, ktorý má na konte niekoľko významných ocenení  za  zdobenie veľkonočných vajíčok =kraslíc slamou a jeho kraslice sa nachádzajú v mnohých krajinách sveta,  žiakom 5.C porozprával o  svojej ceste k tejto záľube, o súčasnej tvorbe, o výstavách, …  , a na základe vlastných skúseností  žiakom počas tvorivých dielní  poskytol mnoho rád a usmernení.   Žiaci si mohli túto krásnu techniku zdobenia kraslíc vyskúšať, pričom  zistili, aká dôležitá je trpezlivosť , sústredenosť a precíznosť . Výsledkom ich práce boli milé a pekné dielka. Preukázali veľkú dávku tvorivosti,  za čo si zaslúžili od pána Stopjaka pochvalu.  Žiaci sa vyjadrili, že pri tejto aktivite  strávili príjemné chvíle. Aj touto cestou pánovi Jankovi  úprimne ďakujeme a tešíme sa na jeho  ďalšiu návštevu.

Čarovné Kysuce. Takýto názov mala výstava v Dome kultúry v Kysuckom Novom Meste, na ktorej sme sa  so žiakmi 5.C  zúčastnili dňa 13.5. 2019 počas hodiny dejepisu.  Pozrieť si nádherné fotografie krásnych miest na Kysuciach bol pre nás všetkých zážitok.

Deti 21. storočia by si svoj život ťažko predstavili bez mobilov, tabletov, počítačových hier, moderných interaktívnych hračiek, rôznych modelov lega, detských televíznych kanálov, … O tom, ako trávili voľný čas ich rodičia alebo skôr starí rodičia, sa oboznámili žiaci 5.C dňa 5.6.2019 počas hodiny dejepisu v  Kaštieli v Radoli.  Počas výkladu pani lektorky sa žiaci dozvedeli, že deti 1. a 2. polovice 20. storočia trávili svoj voľný čas hlavne vonku rôznymi hrami. Na výstave „Keď sme boli deti“ zo zbierok Kysuckého múzea v Čadci a súkromného zberateľa mohli vidieť rôzne detské a športové potreby, kočíky pre deti i bábiky, gumené i plyšové hračky, ,… Žiakov zaujal zberateľský fenomén osemdesiatych rokov – céčka.  Staré školské časy pripomenula lavica z 1. polovice 20. storočia či učebnice. V kaštieli sme si pozreli aj priestory s predmetmi z praveku Kysúc a zaujalo nás aj mláďa mamuta, pri ktorom sme sa všetci odfotografovali J.

Tánička, Emka a Simonka sa o návšteve kaštieľa vyjadrili takto: „V Kaštieli Radoľa sa nám veľmi páčilo, dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií z histórie. Bolo zaujímavé vidieť hračky, s ktorými sa hrali naši rodičia či starí rodičia, kočíky, v ktorých sa vozili naši rodičia či starí rodičia, lyže, na ktorých lyžovali, hry, s ktorými sa hrali,… Hračky boli jednoduché, a predsa veľmi zaujímavé. Táto výstava i prehliadka časti kaštieľa nás určite obohatila a prispela k rozšíreniu vedomostí z dejepisu. Tešíme sa na ďalšie podobné podujatie a ďakujeme pani učiteľke za zorganizovanie akcie.“

Dňa 6.6.2019 nám o histórii unikátneho Legiovlaku priamo v ňom pútavo a odborne porozprával jeden mladý lektor „Brad“ v dobovej uniforme. Vo Vrútkach, v železničnom depe. Bolo super byť v Legiovlaku, ktorý je vernou kópiou legionárskeho vlaku – ešalónu z obdobia rokov 1918-1920. (legionári – dobrovoľní vojaci, česko-slovenské légie zorganizoval Milan Rastislav Štefánik – skladali sa zo Slovákov a Čechov žijúcich v zahraničí + zo zajatcov, bojovali za samostatný česko-slovenský štát). Navštívili sme 13 zreštaurovaných vozňov, ktorými sa česko-slovenskí legionári prepravili naprieč Ruskom po Transsibírskej magistrále. Súprava vlaku, ktorú sme mali možnosť vidieť, sa skladala z vozňa poľnej pošty, teplušky, plukovnej predajne, ubytovacieho, filmového, dielenského, krajčírskeho, zdravotníckeho, štábneho, veliteľského, obrneného a dvoch plošinových vozňov. Obohatením výstavy bolo aj množstvo dobových dokumentov a predmetov.

S prehliadkou sme boli nadmieru spokojní, odnášali sme si pocit zaujímavej atmosféry a neopakovateľného zážitku.

Projekt Žijeme na Trojmezí. Pokračujeme v naplánovaných projektových dejepisných aktivitách. Expertné tímy zložené zo siedmakov (Miška Vlčková, Tamarka Šughová, Gabika Martinčeková, Anetka a Matej Pirníkovci) a ôsmakov (Matej Mindek, Jakub Poplanúch, Gabika Gavlasová, Danielka a Andrejka Žilkové), vedú pani učiteľky Mojtová a Ševčíková.  Dňa 24.6.2019 sme sa stretli na video konferencii s expertnými tímami partnerských škôl v Jablunkove (ZŠ Lesní a ZŠ Sienkiewicze).

Okrem ďalších aktivít spomeniem ešte aspoň uskutočnené literárno-dejepisné exkurzie: Martin, Kremnica + Banská Bystrica a Tajov, Modra a Červený Kameň, Orava.(foto vo fotogalérii)

Verím, že aj budúci školský rok bude bohatý na dejepisné podujatia, aktivity a netradičné formy vyučovania, z ktorých si žiaci odnesú veľa poznatkov a zážitkov

Mgr. Monika Mojtová, vedúca predmetovej komisie DEJ/OBN