Okrasa Čadca 2018

Pomaly sa blíži koniec roka……..
…. ale aj tak žiaci druhého ročníka Základnej školy, Nábrežná, Kysucké Nové Mesto vycestovali spolu so svojimi pani učiteľkami a tetou Kamilkou a Majkou   z CVČ KNM  do okresného mesta Čadca, aby zhliadli na vlastné oči fascinujúci svet výroby vianočných ozdôb. Počas exkurzie vo výrobnom družstve Okrasa , ktoré má za sebou bohatú tradíciu sa naši žiaci mali možnosť stať na chvíľu súčasťou výroby sklených ozdôb od rezania sklenených trubičiek cez prácne ústne fúkanie, tvarovanie tekutého skla až po úplne dokončenie – ručné maľovanie a balenie hotových výrobkov. Pri prehliadke závodu sme zažili z bezprostrednej blízkosti to, ako sa deň čo deň žeravá sklovina premieňa na skvost, ktorý nás reprezentuje takmer po celom svete.  I napriek neustálemu prieniku umelých vianočných ozdôb na domáci a zahraničný trh, sú vianočné ozdoby zo skla žiadané.
Jednou z častí exkurzie bola návšteva podnikovej predajne, v ktorej sme mohli obdivovať najnovšie vianočné výrobky, ktoré budú opúšťať čoskoro brány výrobného družstva. Predajňa prešla prísnou kontrolou a každý z nás si  odniesol domov malý darček, ktorý  nám na Vianoce pripomenie exkurziu. Veď klasické fúkané a ručne zdobené vianočné ozdoby majú svoju tradíciu. Nielen na Slovensku, ale aj v cudzine sú typickým symbolom Vianoc, rovnako ako stromček či betlehem. Exkurzia zanechala nielen na žiakoch, ale aj na našich pedagógoch nezabudnuteľný zážitok.
K nezabudnuteľným zážitkom na záver našej exkurzie patrila prezentácia o zvieratkách v Okresnej knižnici  Čadca. Zvieracou ríšou, nás previedla pracovníčka knižnice. Prostredníctvom zážitkového učenia o zvieratkách a knihách, v ktorých sa o nich píše sme pochopili, že všetko živé okolo nás sa treba starať a ochraňovať.
Jeden múdry človek raz povedal: „Knihy sú pre človeka tým ,čo pre vtákov krídla,“ a keď sa nad tým aj my zamyslime, určíte pochopíme ,že mal úplnú pravdu. Veď tak, ako vtáci nemôžu lietať bez krídel, tak ľudia nemôžu žiť bez kníh. Boli by sme radi , aby to už všetci začínali chápať.

Zuzana Vojsovičová

Zanechať odpoveď