Literárno- dejepisné potulky Oravou

Šnúru literárnych a dejepisných exkurzií sme v tomto školskom roku ukončili so žiakmi 6. ročníka. V stredu 29. mája 2019 sme najskôr zavítali na Oravský hrad, aby sme si utvrdili dejepisné učivo o období  stredoveku, pozreli sme si dobový nábytok, trošku nás vyľakali miestni  duchovia – Biela pani a gróf Drakula a preverili sme aj svoju kondičku pri výstupe na najvyššiu citadelu hradu. Ďalšia naša cesta viedla do malej dedinky Jasenová, kde sme navštívili rodný dom Mateja Bencúra, ktorého poznáme z literatúry pod menom Martin Kukučín. Dozvedeli sme sa veľa nových informácií o jeho rodine, štúdiách, o jeho životných cestách, ktoré ho zaviedli aj na chorvátsky ostrov Brač  či do južnej Ameriky.  Samozrejme, pripomenuli sme si aj mnohé jeho literárne diela. Nakoniec sme zamierili  do mesta Dolný Kubín, kde nás už očakávala lektorka v Múzeu Pavla Országha Hviezdoslava. Porozprávala nám  o živote i tvorbe nášho najväčšieho básnika a ohúrila nás precíteným recitovaním mnohých jeho veršov. Nakoniec nás ešte čakal viac ako hodinový voľný program a potom cesta domov. Počasie nám celkom prialo, a tak sme spolu s pani učiteľkami Svrčkovou a Drexlerovou prežili pekný a zaujímavý deň.

PaeDdr. Z. Ševčíková, vyuč. SJL a DEJ