Škola bez mobilu

Dňa 6. 2. 2019 sa aj naša škola prvý krát zapojila do medzinárodného Dňa bez mobilu. Boli sme v očakávaní, koľko „dobrovoľníkov“ sa zapojí do ponuky prísť na vyučovanie bez mobilu, resp. nechať v tento deň telefón jednoducho doma. Počas dňa členovia Žiackeho parlamentu spočítali vo svojich triedach účastníkov. Došli sme k celkom peknému číslu. Zapojilo sa 325 žiakov a 21 učiteľov. Zaujímavé boli vyjadrenia žiakov, ktorí vedia posúdiť výhody i nevýhody používania mobilov – rýchle vybavenie veci, komunikácia so vzdialenými kamarátmi, fotenie, zábava, internetové informácie verzus nebezpečenstvo žiarenia, strata času a financií, strata súkromia atď. Môžeme však povedať, že sa zapojila viac ako polovica žiakov. Treba tiež uviesť, že veľa bolo aj takých, ktorí mali celý čas telefón síce poctivo vypnutý v taške, ale nedokázali prísť bez neho. A boli aj takí, ktorí to brali ako nepredstaviteľnú vec. Nuž sme teda v dobe, kedy musíme naozaj zvažovať ako a kedy používať mobilný telefón, aby sme si predsa len zachovali slobodu. Veď i sám pán riaditeľ si nie jeden krát inštinktívne priložil k uchu kalkulačku 🙂

Tešíme sa na podobné aktivity, ktoré spolu zrealizujeme.

Anna Ochodničanová