Jeden svet 2019

Piataci a siedmaci na filmovom festivale Jeden svet

V dňoch 30. a 31. 1. 2019  sme sa s triedami 5.B, 5.C, 7.A. a 7.D. vybrali na Medzinárodný festival dokumentárnych filmov JEDEN SVET,  ktorý sa konal v Žiline, presnejšie v Stanici Žilina-Záriečie.  Festival navštevujeme pravidelne každý rok a tak nás neprekvapilo, že sa týkal ľudských práv, slobody a demokracie. Tento  rok bol  venovaný spomienke na Jána a Martinu.

Pozreli sme si niekoľko  filmov,  boli veľmi poučné a zaujímavé. Myšlienky na ne a na ich tohtoročné témy nás sprevádzali aj po odchode z premietacej sály a rozprávali sme sa o nich aj cestou domov.

Zaujal nás holandský film o Giovannim –prvom krasoplavcovi, ktorý si napriek výsmechu išiel za svojím snom,  a bol úspešný. Vo filme o Rozárke a kuchárkach bez domova sme sa dozvedeli o jedenásťročnom dievčati z Prahy, ktoré sa skamarátilo s dievčatami a ženami bez domova a pomáhalo im. Pri tomto filme sme si uvedomili význam domova a láskavej rodiny. O dôležitosti rodiny a lásky v nej  bol aj španielsky film Poklad s hlavným hrdinom – deväťdesiatročným  Luisom. Rodinné mäsiarstvo bol názov posledného filmu, ktorý sme si pozreli, hovoril o trinásťročnom Wesselovi, ktorého rodina mala mäsiarstvo a on mal pochybnosti o tom, či má pokračovať v rodinnej tradícii. Mal rád zvieratá a navyše v škole ho niektorí spolužiaci považovali za surovca a vraha. On nechápal ich pokrytectvo a zamýšľal sa nad tým, ako si ľudia vlastne predstavujú, že sa mäso dostáva na tanier, veď  keby ľudia nejedli mäso, nebolo by treba ani mäsiarstiev.

Diskusiami nás sprevádzali  Janka a Dušan.

Po filmovom festivale sme mali krátky rozchod na námestí, kde sme si mohli kúpiť niečo pod zub.  Potom sme išli už len na železničnú stanicu a s novými informáciami,  a s príjemným zážitkom  sme došli šťastlivo domov.

Za túto exkurziu ďakujeme pani učiteľke (našej dejepisárke)  Monike Mojtovej , ktorá akciu zorganizovala  a aj nás sprevádzala, a tiež pani učiteľkám Alene Kavackej, Adriane Ondrejášovej, Viere Hmírovej a Ivane Mizerovej za sprevádzanie.

Miška Vlčková, 7.A

A takto videli tento rok účasť na filmovom festivale niektorí zúčastnení žiaci:

-Bola to super akcia , už sa teším na budúci rok. Táňa

-Pani učiteľky, ďakujeme. Jakub

-Páčilo sa mi to. Rád si pozriem ďalšie filmy aj na budúci rok. Palo

-Bavilo ma to, bolo to veľmi poučné. Filip

-Tento rok sa mi páčilo, že jeden film bol aj zábavný. Martin

Utvrdili sme sa v tom, aké sú pre nás rodina a domov dôležité. Mirka

-Mne tento filmový festival povedal, aby sme hneď všetkých a všetko neodsudzovali. Ani bezdomovcov. Petra

-Ja som si opäť uvedomila, že mäso naozaj nerastie na strome, ale pochádza zo živých bytostí a nepáči sa mi, že zvieratá trpia kvôli tomu, že chceme jesť mäso. Keď teraz mäso jem, vždy si na to spomeniem. Vanessa

Fotogaléria