Školský výlet – ORAVA

Naše Slovensko je naozaj krásne. Presvedčili sa o tom aj naši siedmaci a ôsmaci, ktorí v rámci školského výletu navštívili túto stredu 29.mája –Oravskú priehradu, obec Klin a Múzeum oravskej dediny v Zuberci. Počas výletu si užili super plavbu loďou, na  ktorej ich sprevádzali  dvaja príjemní páni  kapitáni, od ktorých získali aj základné informácie o vodnej priehrade. Pri plavbe si mohli pozrieť Vtáčí  ostrov- je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Horná Orava a chráneného vtáčieho územia Horná Orava, kde hniezdia rôzne druhy vtáctva napr. čajky, volavky, kormorány, ale aj mnohé spevavce. Veľkým zážitkom  bolo vidieť mláďatá čajok, boli naozaj nádherné . Počas plavby mala loď prestávku na Slanickom ostrove- pozostatku z obce Slanica, ktorá musela byť ako jedna z 5-tich obcí pri výstavbe priehrady zaplavená . Tu si mohli žiaci pozrieť kostol, zvyšok cintorína, kalváriu , či sochu Antona Bernoláka, ktorý sa pričinil o uzákonenie spisovnej slovenčiny. Ďalšou zastávkou bola obec Klin, nad ktorou sa vypína obrovská socha Krista- najvyššia na Slovensku, meria  9,5 metra. Po krátkej prechádzke na mieste, odkiaľ bol nádherný výhľad na krásnu Oravu, sme sa presunuli  späť v čase ,o pár rokov dozadu , do doby našich predkov a dorazili sme do skanzenu Zuberec. Tu mali žiaci možnosť zoznámiť sa s rôznymi remeslami ,ktorými sa živili naši starí rodičia – mohli obdivovať šikovnosť  takých majstrov ako sú rezbári, kožiari, drotári, hrnčiari či včelári. Vrátili sme sa o pár rokov späť aj v našom školstve. Deti si vyskúšali ako sa kedysi deťom sedelo v malých drevených laviciach, dozvedeli sa, čo je to kalamár, griflík, harmónium, ako to fungovalo kedysi v takej ,,obyčajnej“ triede . Mali aj super pána učiteľa (viď foto). Súčasťou skanzenu je aj starý vodný mlyn a ďalšie krásne zachované dreveničky. Celý výlet bol super .Spomienkou určite budú ručne vyrobené bábiky, karamické kvetinky, magnetky , alebo sladký medík ochutený rôznym lesným ovocím a množstvo fotografií. Ďakujeme za krásny výlet. Pripájame pár fotografií.