Sleduj ma

Zabudnite na Twitter a Facebook. Je tu Instagram. S 1 miliardou registrovaných používateľov mesačne je Instagram jednou z najpopulárnejších platforiem sociálnych médií v súčasnosti. Novinár Nicolaas Veul sa ponoril do vnútorného fungovania siete a odhaľuje dobre naolejovaný stroj založený na podvodoch. Instagram je ako výkladná skriňa, kde ľudia propagujú sami seba. Všetko, čo vidíte, je táto čarovná stránka. Nevidíte ale, čo sa deje za oponou. So žiakmi dvoch tried sme dnes zhliadli obraz sociálnych sietí na festivale dokumentárnych filmov Jeden svet v stanici Zariečie v Žiline. Päťdesiat minútový holandský dokument FollowMe (Sleduj ma) vznikol v roku 2018 v réžii Nicolaasa Veula a Duca Coopsa. Instagram. Kedysi portál na zdieľanie foto. Dnes vidíme iba fasádu, za ktorou sa klame. Zisťujeme, že popularitu je možné vytvoriť aj umelo. Nemôžete veriť ničomu, čo vidíte. Predstieranie je veľkým biznisom. Film nám ukázal, čo sa deje za stenou. Do slovníka slovnej zásoby pribúdajú nové slová… follower, influencer, hater, fejk, hashtag, comment pods.. Reklamy sú nahradené influencermi. Všetko riadia menežéri sociálnych médií. Na virtuálnom trhu sa predávajú followeri a tí potom predávajú vašu značku. Klonujú sa, prehliadavajú a kradnú profily ľudí. Umelo sa objaví za pár minút aj 100. 000 lajkov na vašom profile. Ak chcete byť niekto, môžete si to zaplatiť. Vznikajú falošné účty. Na nete sa nachádza aj 100 miliónov takýchto účtov. Klientami sú aj žiaci ZŠ a SŠ. Nepoznáte, čo je pravé a čo fejk. Z projekcie som odchádzal s hlavou v smútku. Veď tu každý podvádza každého a zarába na tom. Učia mladých podvádzať, učia ich, že podvod je norma. A ja sa môžem aj roztrhať. Môže byť učiteľ reálnym vzorom pre svojho žiaka. So what is still real? And what is fake? And who is profiting from all of this? ??