Testovanie prvákov

Sú v škole len pár týždňov a už ich testujeme. Kto z prváčikov má talent na atletiku, futbal či šachy? Je medzi nimi nový Peter Sagan alebo Michal Martikán, či Petra Vlhová, Marek Hamšík?

Istá štúdia ukázala, že dnešnú mládež trápia najviac tri problémy – zle držanie chrbtice, očné chyby a obezita. Kto alebo čo za tieto fakty môže? Rýchla a pretechnizovaná doba, zle nastavený systém alebo chyba v prístupe k deťom v rámci telesnej výchovy už na školách? Ak je to naozaj tak a je pravdou, že dnešná mládež nedokáže urobiť stojku, obyčajný kotrmelec je neprekonateľným problémom a pohyb samotný je čoraz zriedkavejší, potom máme do budúcnosti vážny dôvod na zamyslenie ako ďalej.

Keďže sa štátu zapáčilo testovanie žiakov v základných školách, po piatakoch ideme  skúšať aj prvákov, tentoraz z telesnej výchovy. Ministerstvo školstva chce takto hľadať športové talenty. Cieľom tohto testovania je overiť predpoklady detí a prípadne poradiť rodičom, na aké športy ich môžu dať,“ Otázne je, či to deti bude baviť a či vydajú zo seba maximum. Dôležité sú aj rovnaké podmienky na testovanie vo všetkých školách. Zatiaľ však máme pocit, že urobíme  ďalšie krásne grafy z nepresných čísiel.

A kto bude ten, kto odporučí deťom (aj rodičom) druhy športov (disciplín), v ktorých môžu byť úspešné, resp. vykonávanie daného športu ich bude zaujímať. Aj naša škola sa teda pustila do tejto aktivity a tak sme v prvý októbrový týždeň začali testovať našich prváčikov. Žiaci si merali sily a výsledky v týchto navrhnutých testovacích jednotkách: skákali z miesta do diaľky, držali sa na hrazde, robili „brušáky“ aj behať krátke trasy, skúšali koordináciu pohybov pri kotúľaní troch veľkých basketbalových lôpt, naháňali sa s vlajočkami za pásom, behali viacstupňový člnkový beh na 20 metrov, robili test koordinácie s drevenou tyčou. Deti sme aj  vážili a merali ich výšku. Výsledky meraní učitelia vysvetlia rodičom a poradia im, na aký šport má ich dieťa talent(tak to sme naozaj zvedaví).

A keď dnešní prváci pôjdu do tretej triedy, budú ich testovať opäť a potom, čo už bude, nevieme. Športu zdar a testovaniu prvákov zvlášť.