5.C a návšteva kaštieľa v Radoli

Prázdniny sa rýchlo skončili a ja som sa stal piatakom. Ako každý správny žiak, do školy sa mi nechcelo. Ale na čo som sa tešil, bol nový predmet – dejepis. Už na prvej hodine nám pani učiteľka Mgr. Monika Mojtová (naša triedna učiteľka  i dejepisárka zároveň) povedala, že na tomto predmete zažijeme veľa zážitkov, získame veľa informácií o histórii našich predkov. Dozvedeli sme sa, že budeme navštevovať múzeá a iné pamiatky.

Našou prvou exkurziou v tomto školskom roku bola nedávna návšteva Kaštieľa v Radoli. Kaštieľ patrí  medzi najstaršie pamiatky na Kysuciach a dnes je v ňom múzeum. Až na mieste sme zistili, že asi polovica žiakov našej triedy v ňom nikdy nebola.

V kaštieli sa mi veľmi páčil zub z mamuta, rôzne nástroje a keramika z minulosti, alchymistická dielňa. Zaujali ma aj postavy Cyrila a Metoda, modely kostolov. Na poschodí sme videli, ako žili a bývali ľudia kedysi – nachádzala sa tam spálňa, obývacia izba i jedáleň. Dievčatá sa najviac potešili výstave bábik. Ani ja som toľko bábik ešte nevidel.

Dúfam, že pani učiteľka nám ešte pripraví veľa takýchto exkurzií, kedy nazrieme do našej minulosti.