Aktivistka – Riikka Karpinnen

Aktivistka – Riikka Karpinnen

Po siedmakoch a piatakoch, sme si to na festival dokumentárnych filmov o ľudských právach Jeden svet, zamierili aj my, žiaci deviatej A a ôsmej C. Teda, nie úplne všetci, lebo Matúš asi oslavoval svoje druhé miesto v okresnom kole geografickej olympiády a Paťa s Oktáviom, tí asi chceli naznačiť, že v škole treba niečo robiť s chrípkovými prázdninami. Že pôjdu s nami naše triedne, pani Vlčáková a pani Jantošíková, to sme predpokladali, ale prečo prišiel na stanicu aj pán riaditeľ? Aha, on je biológ a my sme mali zhliadnúť film Aktivistka (Aktivist), čo podľa názvu bude mať niečo do činenia asi s prírodou. No veď aj čo, aj tak sme sa chceli správať slušne, ako vždy. V Žiline sme sa pešo dali po trase Národná (Masaryčka), Farské schody (iba sme závistlivo vpravo pozerali na otvorené obchodné centrum Mirage), Mariánske námestie, Hotel Fórum, Hálková, križovatka s Veľkou okružnou, popod Rondel podchodom rovno k cieľu našej cesty. Stanica Žilina – Záriečie, Slovakia. Dátum: piatok 8.2.2019. Program, ten už vlastne viete. Film Aktivist, fínskeho režiséra Petteriho Saaria. To bude dozaista nuda, ale lepšie, ako trčať v škole na matike a ďalších tých piatkových predmetoch. A stále sa črtala šanca na Mirage. Útulná budova, ktorá vraj bola postavená aj bez stavebného povolenia nadšencami, ktorí si povedali, načo budovať na „zelenej lúke“ majestátne kultúrne stánky, veď stačí zrekonštruovať pre mladých niečo, čo doba určila na odpis. Usadili sme sa v premietacej sále, akurát priestorovo pre naše dve triedy. Učky a generál sa usadili bokom do kresiel. Dušan, miestny nadšenec, nám stručne povedal, o čo dnes pôjde. Potom zmizol dozadu, zhaslo sa a … ach jaj, fínština a titulky. Budeme musieť dávať pozor, aby sme rozumeli, na konci bude totiž beseda k filmu a určite sa nás budú kadečo pýtať. A je tu ten riaditeľ.

A o čo teda išlo, keďže som naozaj dával od začiatku pozor. Pätnásťročná Riikka Karppinen je najmladšou mestskou zastupiteľkou vo Fínsku. Do úradu kandidovala za Stranu zelených a zastáva tu opačné stanoviská ako jej otec, ktorý podporuje plány ťažobnej firmy. Okolitá príroda malého mestečka na severe Fínska je začlenená do siete chránených lokalít Natura 2000 a mala by navždy zostať nedotknutá. Potom, čo jedna z najväčších medzinárodných ťažobných spoločností prejaví záujem o ťažbu medi a zinku v mieste národného parku, v tesnej blízkosti Riikkinho rodiska, mladá študentka sa rozhodne jednať. O svojom postoji musí presvedčovať nie len svojho otca, ale tiež niekoľko členov mestského zastupiteľstva, ktorí v ponuke vidia príležitosť pre miestny rozvoj. Riikka zbytočne vysvetľuje, že ústupky priemyselnej ťažbe a migrácia pracovnej sily naopak pre región predstavujú hrozbu, a pre ďalšie generácie už tak nezostane z voľnej prírody nič. Dokument sledoval príbeh namotivovaného dievčaťa, ktoré medzi dospelými skúša prvé prehry, ale sebavedomo pokračuje v svojom boji. Film natočený v roku 2017 nám pripomenul niečo, čo sa deje aj v našom meste. A 57 jeho minút bolo naozaj motivujúcich. Dušan sa snažil po jeho konci rozpútať besedu na jeho tému, ale slova sa ujal náš riaditeľ a ten nám poriadne naložil. Veď Riikka je naša rovesníčka, dokáže sa vyhecovať pre niečo, čo nás asi vôbec netrápi, životné prostredie a budúcnosť, nie len nás. Kto z nás by sa dokázal postaviť pred mestských radných, poslancov, pred kamery a obhajovať svoje názory. Napríklad brániť aj náš školský sad pred parkoviskom. Aj keď sme v ten deň na riaditeľovu výzvu, ísť v marci na zastupiteľstvo a povedať svoj názor nikto nereagovali, teraz už viem, že tam predsa len pôjdeme.

Podchod, popod Rondel, križovatka Veľkej okružnej a Hálkovej, Mariánske námestie, Farské schody a Mirage, obchodné centrum. Teraz už ani neviem, čo vo mne zanechalo z tohto dňa väčší dojem. Ten film, alebo to pobehovanie od obchodu k obchodu. Ešte teraz rozmýšľam nad tým dievčaťom, volala sa Riikka Karpinnen, mala pätnásť rokov a je Aktivistka.

Igor Drexler