Amsterdam – Londýn 2016

Žijeme v dobe s výsadou slobody pohybu, no zároveň v dobe, kedy aj Európa čelí samovražedným útokom teroristov. Na jednej strane chceme spoznávať svet, na strane druhej aj Európania pociťujú obavy o vlastné životy viac ako inokedy.

V čase našej návštevy Londýna sa v hlavom meste Spojeného kráľovstva konali oslavy 90.narodenín kráľovnej Alžbety II. V sobotu 11. júna žiaci ZŠ Nábrežná videli celú kráľovskú rodinu na balkóne Buckinghamského paláca, pred ktorým bolo naozaj veľa ľudí – fanúšikov kráľovnej. Historická chvíľa. Ani vtedy sme však nepociťovali nebezpečenstvo, pretože Briti strážili vzdušný priestor helikoptérami a snáď každých 50 m stál policajt. Mesto bolo v tento týždeň naozaj plné policajtov, keďže ešte pred oslavami mali žiaci možnosť spoznať centrum Londýna od Big Benu, cez Londýnske oko, park Sv.Jakuba, až po Londýnsku pevnosť a zdvíhací most Tower Bridge. Avšak našim cieľom nebol len samotný Londýn. V blízkosti veľkomesta sa nachádza palác Henricha VIII. Hampton Court, ktorého postava žiakov natoľko zaujala, že počas ciest sledovali jeho životný príbeh i príbeh jeho dcéry Alžbety I. spracovaný vo filmoch. Žiaci navštívili tiež univerzitné mesto Cambridge, v ktorom študuje 20 000 študentov, z toho asi 100 Slovákov a Čechov. Cambridge dýchal atmosférou končiacich sa skúšok a prípravy koncoročného študentského bálu. Ktovie, možno niekto z nášho mesta raz bude súčasťou  jednej z univerzitných „college“!?  Keďže cesta autobusom do Británie je dosť dlhá, využili sme možnosť zastaviť sa v Amsterdame, spoznať jeho zákutia, kde žiaci navštívili Múzeum voskových figurín Mme Tussaud, v ktorom stretli svojich obľúbených hrdinov. Ich úsmev na tvárach prezrádzal, že sú spokojní a že zastávka v Holandsku bola dobrou voľbou.

Žiaci v Británii bývali v rodinách v južnej časti Londýna, takže mali tiež možnosť precvičiť si svoju angličtinu, ale aj spoznať niečo nové a trénovať si búranie predsudkov. Siedmačka Nika o svojej rodine povedala: „Rodina bola veľmi príjemná a milá. Bývali sme v černošskej rodine, s ktorou sme sa dobre porozprávali. Mali krásny a útulný dom s krásnou záhradou. Na raňajky sme mali vždy cereálie s mliekom a k tomu som mala aj čaj s mliekom. Ten som ochutnala prvýkrát a bol úžasný! Večeru sme mali každý deň inú.“ Po týždni plnom dojmov, selfie fotiek, zážitkov a nových priateľstiev sa každý tešil domov najmä kvôli svojej rodine a priateľom. Nie nadarmo sa hovorí: Všade dobre, doma najlepšie. No tie zážitky, ktoré mali možnosť zažiť aj vďaka rozvážnosti nášho p.riaditeľa a najmä vďaka šikovnej sprievodkyni Katke a CK Gadtours, stoja za to! Tisíckrát ďakujeme!

Napísala: Mgr. Jolana Madigárová Kubišová

Fotografie nájdete TU ; TU a TU.

mix1

mix2

 

Zanechať odpoveď