Daniel Hevier – moderný rozprávkar na Slovensku

Daniel Hevier je mimoriadne populárny a obľúbený autor medzi deťmi a mladými ľuďmi. Píše básne, prózu, divadelné hry, rozprávky pre rozhlas i televíziu, navyše je to výborný textár populárnej hudby, ktorý vydal niekoľko cédečiek. Znakom jeho tvorby je hravosť a úžasná pružnosť v narábaní so slovenským jazykom. Hevier je autorom textov s detskými pesničkami, ku ktorým písal hudbu najmä Vašo Patejdl. Prvá jeho knižka vyšla pod názvom Nevyplazuj jazyk na leva. Knižka Kam chodia na zimu zmrzlinári vyšla už v piatich jazykoch. Medzi jeho literárne diela patria: Hovorníček, Básnička ti pomôže, S deťmi sa dá dohodnúť, Nám sa ešte nechce spať, Heviho diktátor, Krajina zázračno, Aprílový Hugo…

Tvorbu tohto významného rozprávkara si pripomenuli žiaci štvrtého ročníka v Mestskej knižnici v Kysuckom Novom Meste v dňoch 19.-21.10.2016. Aktivity pripravené pani knihovníčkami boli pre deti zaujímavé. Čítali ukážku z knihy Hovorníček, v ktorej vysvetľovali význam slov: žúžo, župan, žabikláč, živica, žaket, žinčica, želé, živica. Potom si prečítali báseň „Vreckový zlodej“ z knihy Krajina zázračno a úryvok „Aprílový Hugo a vreckový zlodej“ z knihy Aprílový Hugo. Rozprávali sa o zlých vlastnostiach zlodejov. Zaujímavou činnosťou pre deti bolo nakresliť svoju ruku a do nej mali napísať jednu zlú vlastnosť a päť dobrých vlastností.

Žiakov zaujala i hra na detektívov, v ktorej si vyskúšali svoj pozorovací talent. Po prečítaní ukážky „Výhovorky, keď prídeš neskoro do školy“ z knihy Futbal s papučou, mali deti vymyslieť bláznivé výhovorky, v ktorých odôvodňovali neskorý príchod do školy.

Tento deň sme ukončili piesňou „Ako bola objavená Amerika,“ktorej autorom textu je práve Daniel Hevier. Tak si naši žiaci hravou formou vďaka pani knihovníčkam osvojili informácie o Danielovi Hevierovi.

Mgr. Jana Čelková