Dejepisná exkurzia Krásno nad Kysucou

Dňa 18. 9. 2013 sme sa zúčastnili exkurzie do múzea, ktoré sa nachádza v našom regióne- v Krásne nad Kysucou. Mali sme možnosť vidieť rôzne sochy, archeologické a historické zbierky Kysuckého múzea v Čadci, ba i obleky vojakov z obdobia 1. svetovej vojny. Dozvedeli sme sa o histórii Kysúc, o prvom osídľovaní, o prvej písomnej zmienke o Kysuciach. Všetkých najviac zaujala replika mamuta v životnej veľkosti, ako aj informácia o tom, že práve v Krásne nad Kysucou pred niekoľkými desaťročiami našli chlapci zub- stoličku z mamuta. Výstava „Pevní vo vernosti“ nám zase umožnila nazrieť do doby 1. svetovej vojny a mohli sme tak získať lepšiu predstavu o veľmi ťažkom období v našich dejinách. Ďalej sme sa presunuli autobusom do Starej Bystrice k známemu Slovenskému orloju. Ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Súčasťou orloja sú významné postavy našich národných dejín, ako aj sedem sôch apoštolov – svätcov, ktorých osudy boli spojené so Slovenskom. Srdcom orloja je tzv. astroláb, na ktorom sú rôzne astronomické údaje. Po skončení prednášky sme sa plní dojmov vrátili do nášho mesta a už teraz sa tešíme na ďalšie zaujímavé exkurzie, ktoré nás ešte v tomto roku čakajú.

 

Za žiakov 8.A, 8.B Mirka Svrčková a Bianka Šoporová

Zanechať odpoveď