Dejepisná exkurzia OSVIENČIM A KRAKOV

Bolo presne 5:00 ráno, pondelok 4. novembra 2019,  keď sme sa všetci zhromaždili pred ZŠ Nábrežná. My, žiaci 9. ročníka, sme  nastúpili do moderného autobusu a s veľkými očakávaniami sme sa vydali na dlhú a náročnú cestu. Smer Poľsko.

Po príchode na miesto sme čakali na našu sprievodkyňu, prešli sme kontrolou a mohli sme začať prehliadku tábora Auschwitz I. Prechádzaním po  chodníkoch tohto miesta nám behali v hlave rôzne smutné myšlienky. Pani sprievodkyňa rozprávala veľmi podrobne a zaujímavo. Hovorila nám o ťažkom živote ľudí, ktorí sa ocitli v  koncentračnom tábore. Prešli sme rôzne budovy, kde sídlili väzni, či vtedajšia „polícia„.

Po prehliadke Auschwitzu I. sme prešli autobusom do ďalšieho blízkeho tábora Auschwitz II. – Birkenau. Bol postavený kvôli nedostatočnej kapacite. Miesto bolo rovnako pochmúrne. Nachádzala sa tam aj železnica, ktorá privážala ľudí (najmä Židov) do tábora. Mnohokrát nám na týchto miestach vyhŕkli slzy z očí.

Druhý bod programu našej exkurzie  bola návšteva bývalého kráľovského mesta Poľska, Krakova. Je to naozaj krásne, veľké a starobylé mesto. Mali sme možnosť vidieť nádherné námestie plné rôznych kaviarní, cukrární či reštaurácií. Takisto sme obdivovali Baziliku sv. Márie, ktorej dve veže siahali až do nebies,…

Po prehliadke mesta sme unavení nasadli do autobusu a vydali sme sa na dlhú cestu z Krakova do KNM. Vodič nás priviezol pred školu a unavení sme sa všetci pobrali do svojich príbytkov.

Avšak na celú pointu tejto exkurzie som prišla až doma. Po príchode ma privítali rodičia a sestra s chutnou večerou na stole. Podelila som sa s nimi o moje zážitky z cesty, šla som si dať teplú sprchu a ľahla som si do pohodlnej postele. Kdežto deti, ktoré boli deportované do Auschwitzu  pred niekoľkými desiatkami  rokov, niečo takéto ani nepoznali. Preto by som chcela vyzvať ľudí, aby sa na život dívali pozitívne a radovali sa aj z maličkostí.

Tiež by som chcela poďakovať našim pani učiteľkám : Z. Ševčíkovej, M. Mojtovej, T. Chupáčovej a M. Vlčákovej, ktoré pre nás túto zaujímavú exkurziu zorganizovali.

Adriana Janíčková  9.C

 

Dejepisná exkurzia do Osvienčimu sa uskutočnila v spolupráci s partnerskými školami ZŠ Lesní a ZŠ Sienkiewicze v Jablunkove a je súčasťou projektu Žijeme na Trojmedzí – časť História Trojmedzia. Exkurzia nadviazala na predchádzajúce spoločné dejepisné aktivity v rámci projektu – exkurziu do Múzea SNP v Banskej Bystrici a na prezentovanie  výsledkov projektových prác expertných žiackych tímov pod vedením p. uč. dejepisu v ZŠ Nábrežná a v jablunkovských školách. Aj touto cestou by som chcela poďakovať ZŠ Lesní i Rodičovskej rade pri ZŠ Nábrežná za finančný príspevok.

Mgr. Monika Mojtová, vedúca predmetovej komisie DEJ-OBN

 

Ďalšie postrehy našich žiakov:

– Podľa mňa to bola najzaujímavejšia a najpoučnejšia exkurzia v mojom živote. Je hrozné si dnes predstaviť, ako to bolo v minulosti v koncentráku. Nemali dosť jedla, žili v nehygienických podmienkach, z vlasov mŕtvych robili prikrývky … čosi hrozné. Po desivej histórii sme navštívili mesto Krakov. Veľmi krásne mesto, vysvietené lampy, hrad, námestie plné obchodíkov, starobylá atmosféra…  N. S. , 9.B

– Je to miesto, kde človeku tuhne krv v žilách. Mám pocit, že toto by mal vidieť každý človek, aby sa už nikdy podobné hrôzy nezopakovali.     A.B., 9.C

– Dážď vystihoval bolesť ľudí, ktorí tam zažívali peklo. Smutná atmosféra pohltila každého. Cítila som sa, akoby som tam bola vtedy aj ja. Auschwitz bol bolestný, Birkenau ešte viac.   R.K., 9.A

– Auschwitz bolo smutné a tragické miesto. Neočakávala som od tohto miesta nič zaujímavé. Ale po chvíli som všetko prehodnotila. Vidieť a počuť o tom, čo všetko ľudia kedysi zažívali… Miestami sa mi chcelo rozplakať, miestami mi zas prišlo zle a smutno.   M.G., 9.A

– Od rána nás sprevádzalo pochmúrne počasie. Koncentračný tábor pôsobil smutne a pochmúrne, no zároveň táto návšteva bola veľmi poučná. Všetci sme boli zhrození z toho, čo sme sa dozvedeli o 2. svetovej vojne a o utrpení ľudí v tábore. Pre mňa bola táto exkurzia veľmi emotívna. Som rada, že žijem v súčasnosti, v tejto dobe.   T.B., 9.C

– Exkurzia sa mi veľmi páčila. Dozvedel som sa veľa nových informácií o 2. svetovej vojne a o holokauste. Ľudia by mali o týchto veciach vedieť aj dnes, kedy narastá extrémizmus a neofašizmus.  M.D., 9.B

– Prehliadka bola veľmi emotívna, nikdy by som nechcel žiť v takýchto podmienkach. Vážim si to, čo mám! Ľudia i deti, ktorí tam prichádzali, to nemali ľahké. Bolo mi ľúto, ako sa vtedy ľudia k sebe správali. Nikdy nechcem, aby sa to zopakovalo!   T.V., 9.B

– Myslím si, že by sme si všetci mali vážiť to, v akej dobe žijeme a každú, pre nás samozrejmosť. Bolo to hrozné a už nemôžeme dovoliť, aby sa takéto hrôzy zopakovali.   K.K., 9.C

– Keďže bolo sychravé počasie, téma o koncentračnom tábore sa úplne hodila. Mala som z toho všetkého zmiešané pocity, keď som si uvedomila, že tam kedysi zomierali ľudia. Bol to extrém, keď sme prechádzali miestnosťami, v ktorých zomierali. Koľko topánok, kufrov, vlasov ostalo po nich.    T.K., 9.A

Spracovala : PaedDr. Zita Ševčíková, vyučujúca dejepis.

Fotogaléria