Návrat do Španielska

Po pol roku sme sa s Jolkou vrátili do Španielska. Zámer podobný, destinácia iná. Slnečná Andalúzia a mesto Malaga. Cieľ cesty – opäť Erasmus+, projekt LO-VE. Hostiteľská škola CEIP Rectora Adelaida de la Calle, základná bilingválna škola s materskou školou v Malage. LO-VE, Learning outdoors – vivid expoloration, vyučovanie v prírode. Náš druhý projekt vďaka agentúre Erasmus sa práve začal. Partnerské školy sú zo Španielska, Fínska, Chorvátska, Portugalska a Českej republiky – okrem školy v Malage ešte Základní škola a materská škola Písek, Gesterbyn koulu Kirkkonummi, Agrupamento de Escolas Elias Garcia a Osnovna škola Zlatar Bystrica. Za päť dní sme absolvovali niekoľko MÍTINGOV a workshopov. Oboznámili sme sa s kooperatívnym vyučovaním, prácou v interaktívnych skupinách, e-twinningovými projektami a možnosťou zapojenia sa do  práce učiteľa, využívaním online programov vo vyučovaní, so systémom školstva v Andalúzii. Arja a Petra s Fínska nám predstavili program najbližšej mobility do ich krajiny v januári.. Sú už aj vybratí žiaci, ktorí budú mať z našej školy tú česť. Maya, koordinátorka projektu, nás oboznámila s aktivitami celého projektu LO-VE. Mali sme možnosť zažiť vyučovanie v interaktívnych skupinách, hodinu yogy v parku, prácu s detičkami v materskej škole. Naučili sme sa aj pár dôležitých slov v španielčine… cerveza, cerveza grande, paella, sangria, churros, chorizo, vino, banos…. Každý tým dostal priestor na prezentáciu svojho regiónu, mesta a školy. Španielskí kolegovia nám po workshopoch ukázali aj čaro kultúry v Malage. História a súčasnosť mesta, to boli Alcazaba, Teatro Romano, múzeum Pabla Picassa, Catedral de la Encarnación, Gibralfaro, Port of Malaga, Plaza del Obispo, Cathedral Malaga, Costa del Sol a tiež El Pimpi, monument Torrijo a sediaca socha najznámejšieho rodáka Malagy Pabla Picassa. Z pevnosti Alcazaba sme obdivovali mezonet a strešnú terasu bytu ďalšej celebrity Malagy, herca Antonia Banderasa. Stretlo sa príjemné s užitočným, pracovné s poznávacím, streli sa ľudia, ktorí majú záujem posúvať možnosti svojich škôl za hranice svojich krajín. Stretlo sa 14 ľudí, učiteľov, ktorí pripravujú pre svojich žiakov zaujímavé aktivity pre nasledujúce dva roky. Stretol sa Erasmus team LO-VE. Gracias España.