Deň učiteľov ?

Kedy a ako sa oslavuje Deň učiteľov?  Svetový deň učiteľov (angl. World Teachers‘ Day) je sviatok, ktorý si pripomínajú učitelia po celom svete 5. októbra. Na Slovensku sa Deň učiteľov slávi 28. marca ako spomienka na narodenie Jana Amosa Komenského. Aj keď mnoho škôl má obrazy a busty tohto učiteľa národov, nie všade sa však realizujú jeho myšlienky v praxi. Kto a ako má tento Deň U oslavovať? Väčšinou si to pripravia učitelia sami. U nás 28. marec prebiehal netradične. Ráno, počas prvej vyučovacej hodiny, triedni učitelia, alebo tí, ktorí ich museli zastúpiť, vysvetľovali žiakom odpovede na otázku zo začiatku tohto príspevku. Či tak urobili, vedia žiaci. Niekoľko minút pred ôsmou hodinou sa zo školského rozhlasu ozvali tóny piesne Pánu učiteľovi s láskou, ústrednej melódie filmu z roku 1967 so Sidney Poitierom v hlavnej úlohe. To Sir With Love vtedy naspievala americká speváčka Lulu, u nás jej slovenskú verziu prespievala Eva Kostolanyiová. Po úvodnom songu pokračovala relácia venovaná našim učiteľom. Zazneli uznanlivé slová deviatakov Matúša a Táničky a nakoniec aj riaditeľa školy. A lietali aj facky. Príroda to tak vymyslela, že každý nakoniec nejako dostane, čo si zaslúži. Zdena Studenková a Karol Duchoň ukončili krátke poďakovanie piesňou Pán učiteľ. Aj keď ten tohtoročný Deň učiteľov bol v čiernom, nakoľko Iniciatíva slovenských učiteľov chcela dať touto formou protestu na vedomie, že sa nestotožňuje s rozhodnutiami, ktorými sa snaží vláda na čele s ministerkou školstva budiť dojem pozitívnych zmien v školstve. Trápi ich najmä nerealizovaná školská reforma, platové podmienky učiteľov na chvoste Európy či nedostatočné financovanie škôl. Pre žiakov boli od pol deviatej pripravené dva koncerty vo veľkej telocvični. V tom prvom sa predstavili žiakom prvého až piateho ročníka  TOM (Tomáš Hodermarský) a ELO (Erik Jasaň), dvaja mladí herci z Košíc. V predstavení sa snažili zaujímavými pesničkami a ideami motivovať k správnemu prístupu k životu. Humor a myšlienky boli prezentované na vzťahu dvoch bratov, ktorí spolu prežijú veľa zaujímavých dobrodružstiev a vyriešia mnoho problémov. Ich piesne pre deti Ako Tom pribral, či Hej, do školy sú známe aj z Youtube. Žiaľ zvuková produkcia nevyšla v tomto priestore najlepšie, aj keď sa chalani snažili. Často nebolo rozumieť hovorenému slovu ani textom piesni. Telocvičňa bola tiež neprimerane preplnená a vzduch vydýchaný. A bavili sa najmä tí menší. In Comma, hudobná skupina zo ZUŠ v Kysuckom Novom Meste je už u nás veľmi dobre známa. Aj teraz, v druhom koncerte dňa, predviedla trojica speváčok a hudobný doprovod, gitara – klávesy – bicie, štandardy slovenských interpretov Zuzany Smatanovej, Kristíny, Adama Ďuricu, I.M.T. Smile, Peter Bič Projekt či Hex. Aj keď ani v tomto prípade zvuk nebol ideálny, šiestaci až ôsmaci neostali iba pri počúvaní. „Tanečný parket“ sa zaplnil a telocvičňou znel chorál Hej, sokoly, Na bieleho koňa, Horehronie,  Nikdy nebolo lepšie…. Deň učiteľov tento rok pokračoval od 15-tej hodiny  v Dome kultúry, kde pre zamestnancov škôl a školských zariadení v meste, aj vďaka pánovi primátorovi Ing. Mariánovi Mihaldovi, Divadelný súbor dospelých predstavil divadelnú hru Ivana Brača Mastný hrniec. Autor ju napísal ako jedinú svoju veselohru. Režisér Rudolf Vitoš obsadil do jednej z hlavných rolí, aj pani učiteľku Mgr. Danu Podolákovú. A tak symbolicky učiteľka blahoželala učiteľom. Tam, kde v rodine sú dvaja učitelia Deň skončil symbolickým Na zdravie. Vráťme sa však na začiatok dňa. Jar a Deň učiteľov patria akosi k sebe a aj keď v prírode pravidelné jarné teplo ešte chýba, nech nechýba v našich srdciach. Nechajme prebudiť svoju „učiteľskú dušu“ naplno a napriek všetkému a všetkým buďme učiteľmi hodnými tohto mena… zaznelo z úst riaditeľ školy Igora Drexlera v relácii školského rozhlasu.