Exkurzia Banská Štiavnica

V jedno októbrové ráno sme sa vybrali do Banskej Štiavnice na veľmi zaujímavú exkurziu. Spolu s pani uč. Galgaňákovou a Vaňkovou sme začali cestu do tohto starobylého mesta.

Navštívili sme tri zaujímavosti- Mineralogické múzeum, Štiavnicke bane – Baňu sv. Bartolomeja a Múzeum vo Sv. Antone. Ako prvá zastávka bolo mineralogické múzeum, kde sme si prezreli všetky unikátne zbierky minerálov a hornín zo Slovenska ale aj svetové rarity. Veľmi zaujímavý bol minerál, ktorý mal podobu krásneho lekna a volal sa kalcit. Z mineralogického múzea sme sa autobusom prepravili  do Banského múzea v prírode, kde sme ,,sfárali“ do sprístupnenej bane Sv. Bartolomeja. Na úvod sme si mali možnosť priblížiť ťažkú prácu baníkov krátkym dokumentárnym filmom a potom sme ,,nafasovali“prilby, dlhé gumené plášte, a aby sme pod zemou aj niečo videli , tak veľké baterky. Takto vyzbrojení sme sa presunuli aj s tetou sprievodkyňou do bane. Milá teta nám na určitých podzemných zastávkach povedala množstvo informácií o tom, ako sa  kedysi v bani ťažilo a my sme si uvedomili , že naozaj to bola veľmi ťažká a namáhavá práca.Pobyt v bani, ktorý trval približne jednu hodinu, nám veru stačil , aby sme sa poriadne zamysleli nad životom týchto ľudí a boli sme radi, keď sme opäť uvideli slniečko a zelenú trávu. Po tomto úžasnom zážitku nás čakala posledná zastávka našej exkurzie- Múzeum vo Svätom Antone.Pozreli sme si miestnosti, kde kedysi žili významné rody panovníkov, videli sme vystavené historické pamiatky- dobový nábytok,poľovnícke  trofeje, krásne obrazy. Zvláštne bolo, že v miestnostiach boli na stenách tapety , ktorých vzory boli aj na posteliach či záclonách. Tie vzory boli vyšívané. Počas exkurzie sme si prezreli  aj krásne historické objekty mesta Banská Štiavnica a čo nás najviac zaujalo bolo to, že celé mestečko je na kopci. Plní nových zážitkov a dojmov sme sa spokojní vrátili domov. Za peknú exkurziu ďakujú pani učiteľkám  žiaci ôsmeho ročníka.

Zanechať odpoveď