Exkurzia na Zelené pleso

Dňa 31. mája, žiaci 8. ročníka našej školy sa zúčastnili exkurzie  zameranej  na turistiku a spoznávanie prírodných krás našich Vysokých Tatier. Cieľom bolo jedno z najkrajších  jazier v celom národnom parku – Zelené pleso. Nachádza sa v   rozprávkovej doline s romantickou atmosférou, obklopené masívom Malého Kežmarského štítu, Veľkej Svišťovky, Predných a Zadných Jatiek, ktoré vytvárajú divoký horský ráz celej doliny. Má morénový charakter a nachádza sa v nadmorskej výške 1 545 m n . Jeho názov je odvodený od mimoriadnej a veľmi nápadnej zelenej farby, s ktorou sa spájajú viaceré povesti či romantické bájky.

V blízkosti jazera sa nachádza vysokohorská chata na Zelenom plese, nazývaná tiež Brnčalova chata. Vyhľadávajú  ju nielen turisti, ale aj  horolezci, cyklisti a lyžiari pre mimoriadne vhodné terénne podmienky pre tieto športy. My sme sa na Chatu na Zelenom plese vybrali z parkoviska Biela voda. Tento prístup je nenáročný a dostať sa ku chate na Zelenom plese pri nenáročnej turistike trvá 3 hodiny. Ale naši ôsmaci sa ukázali ako zdatní turisti a trasu zvládli za 2 hodinky, aj keď  turistický chodník bol plný skál a kamenia. Ale tie nádherné výhľady stáli za to. Cestou sme stretávali množstvo nielen slovensky hovoriacich turistov, ale počuli sme aj maďarčinu, poľštinu, ukrajinčinu a nemčinu. Aj ich zlákali krásy našich veľhôr.

Na chate sme si chvíľu oddýchli, občerstvili, dali niečo pod zub, zakúpili nejaký ten suvenír a plní novej energie sme sa vydali na spiatočnú cestu. Zostup netrval až tak dlho, ale tiež sme si museli dávať pozor, aby sme sa na množstve skál nepošmykli a nespadli. Celou cestou tam a späť nás sprevádzal burácajúci zurkot horského potoka. Do autobusu  sme si sadali unavení, ale plní nádherných dojmov, ktoré ešte umocňovali fotografie v našich mobiloch.

Vďaka za tieto chvíle patrí všetkým pani učiteľkám  – R. Jantošíkovej, M. Vlčákovej, E. Palicovej za organizáciu , p. šoférovi za bezpečnú jazdu počas celej exkurzie a tiež všetkým žiakom za disciplinovanosť a dobrú náladu.