Fínsko Erasmus+

Report 1

Ako už isto viete, ZŠ Nábrežná realizuje tento školský rok 2 projekty spolufinancované programom EÚ Erasmus+. V rámci projektu LO-VE o outdoorovom učení a rozumnom využívaní technológií vycestovali naši žiaci v nedeľu 12.1 do Fínska. Sme v meste Kirkkonummi, asi 30minút od Helsínk, a pondelok bol náš prvý deň vo fínskej škole. Preslávené školstvo neostáva nič dlžné svojej povesti. Open space triedy, praktický škandinávsky dizajn, mobilný nábytok, učiteľ ako vysnívané povolanie, zodpovednosť za vlastné učenie, výborné ovládanie viacerých cudzích jazykov, robotika, hudba, virtuálna realita… to je len časť z toho, s čím sme sa dnes stretli. Hosťovské rodiny sú milé, voľný čas trávime korčulovaním, hraním hier, pečením, ale Jakuba zobrali napríklad aj za snehom, pretože tento rok tu na juhu krajiny zatiaľ nenapadol. To je podľa slov Fínov nezvyčajné a potvrdzuje to teórie o globálnom otepľovaní v praxi.

Report 2

Druhý deň vo Fínsku je za nami.  Naši partneri nám pripravili opäť zaujímavý program. Ráno, po príchode do školy, sme sa autobusom presunuli do prírodného centra Haltia vo fínskom národnom parku Nuuksio, v ktorom sme sa z multimediálnej výstavy dozvedeli mnoho faktov o Fínsku a fínskej prírode. Krásu okolitej prírody sme však pozorovali  aj priamo v lese, v ktorom žiaci pracovali v medzinárodných skupinách. Kým niektorí z nich tvorili umelecké aktivity, ďalší si rozvíjali svoje orientačné schopnosti. Obed v tiipiii bol tiež netradičný, ale určite zaujímavý.

Neďaleko parku sa nachádza aj sobia farma. V krásnej prírode, na kraji lesa sme obdivovali tieto zvery v tesnej blízkosti s možnosťou ich aj nakŕmiť. Jedinečný zážitok pre mnohých z nás. V chladnom počasí nás správkyňa farmy potešila pohostením a teplým čajom.
Zajtra nám predpovedajú dážď, ale nám to náladu nepokazí, čaká nás totiž návšteva hl. mesta – Helsinki.

Report 3

Keď sme sa ráno stretli pred školou, lialo ako z krhly a návšteva Helsínk mi v tom momente pripadala ako zlý sen. No počas 50minútovej cesty do hlavného mesta Fínska a najväčšieho prístavu Baltiku prevládla zvedavosť na Helsinki nad myšlienkou o teplej posteli. Treba povedať, že tu sa brieždi niečo po 9 hodine ráno, a teda do školy prichádzame za úplnej tmy.

Počasie sa našťastie umúdrilo a mohli sme si napokon aj bez dáždnikov vychutnať centrum mesta s prístavom. Našou prvou zastávkou bola národná knižnica Oodi, veľmi útulné miesto na štúdium i stretnutia. Tu sme neveriacky išli oči vyočiť, lebo okrem knižiek a kresiel, ktoré volali človeka sadnúť si s knihou v ruke, sme obdivovali laserové a 3D tlačiarne, viazačky, šijacie stroje, vyrezávačky a iné stroje, všetky kedykoľvek všetkým k dispozícii. V múzeu Ateneum sme videli ako maliarov inšpirovala fínska príroda a dozvedeli sme sa o národnom epose Kalevala, ktorý patrí medzi skvosty svetovej literatúry. Súčasťou našich Helsínk bola aj návšteva Katedrály evanjelickej cirkvi, ktorú turisti nezvyknú vynechať. Stráži prístav a nájdete ju aj na každom suveníre. Na nákup suvenírov samozrejme tiež vyšiel čas. Mestský sightseeing je za nami, zajtra sa vyberieme na divoké fínske pobrežie.

Report 4

Dnešný deň sme strávili na ostrove Linlo, ktorý sa nachádza pri pobreží Baltiku v blízkosti mesta Kirkkonummi. Potom, ako nás autobus priviezol do prístavu Linlo Marina, dreveným mostom sme sa dostali na ostrov. V tejto oblasti chránenej prírody nás čakali outdoorové aktivity. Opekačka v januári? Prečo nie. Pre Fínov bežné. Skôr, ako sme si však  mohli opiecť niečo dobré na obed, museli medzinárodné žiacke tímy splniť niekoľko úloh.  Po ostrove hľadali ukryté diamanty a zároveň objavovali krásy fínskej prírody.

Potom, ako sa žiaci pobrali do hosťujúcich rodín, nás učiteľov ešte čakal meeting v partnerskej škole Gesterby, kde sme diskutovali o ďalších projektových aktivitách.
Náš pobyt sa blíži ku koncu. Zajtra – posledný deň nášho pobytu vo Fínsku strávime v Gesterby škole.

Report 5

Piatok 17.január bol náš posledný deň na juhu Fínska, na škole Gersterby v Kirkkonummi. Dnes sme sa zúčastnili vyučovania, okolo obeda sme sa rozlúčili so školou slávnostným programom, na ktorom aj deviatačka Aďka a siedmak Michal poďakovali za týždeň plný zážitkov. Poobede učitelia pracovali na budúcich projektových aktivitách. Večer sme sa všetci, my-Erasmáci, fínski žiaci a hosťujúce rodiny, stretli na spoločnej večeri. Arja, Illka a Petra stihli dať dokopy video našich outdoorových zážitkov. Boli to práve oni, ktorí sa postarali nielen o zaujímavý program, ale aj o naše pohodlie a dobrý pocit z pobytu. Ďakujeme.