Formovanie zdravého životného štýlu v oblasti výživy

Dňa 15.3.2024 sme sa zúčastnili aktivít na tému Formovanie zdravého životného štýlu v oblasti výživy, ktorú viedli žiaci odboru asistent výživy zo Strednej zdravotníckej školy zo  Žiliny pod odborným dohľadom ich pedagogičiek Ing. Martiny Paučovej a Ing. Lucie Špilákovej. Za užitočné informácie na 5 stanovištiach im veľmi pekne ďakujeme! V stanovištiach sa naši žiaci siedmeho ročníka dozvedeli o vláknine a jej dôležitosti pre črevný mikrobióm a perilstatiku, o kofeíne a nebezpečí energetických nápojoch pre deti a mládež. Vedeli ste, že 1 priemerný energetický nápoj sa rovná vypitiu 4 káv?! Veľmi alarmujúci fakt vzhľadom na to, že ho pijú aj deti. V ďalšom stanovišti sa dozvedeli o výživovej pyramíde, ako si správne zostaviť desiatový box a v poslednom si zopakovali význam cukru, soli v potravinách a sladkostiach a absolvovali zaujímavý kvíz.

A aké sú postrehy našich siedmakov?

Stelka: ,,Bolo to veľmi zaujímavé, dozvedela som sa veľa nových informácií, ale aj som si nejaké zopakovala. Najviac ma zaujalo stanovište o energetických nápojoch, lebo je to veľmi aktuálne.“

Samko: ,,Najviac sa mi páčilo stanovište o množstve cukru a soli v potravinách. Zaujímavá bola aj atmosféra knižnice.“

Alex: Aktivity sa mi veľmi páčili, zaujala ma hlavne potravinová pyramída, ale aj veľmi dobrá atmosféra. Veľmi ma to bavilo.“

Dianka: ,,Páčilo sa mi, ako nám o všetkom študenti SZŠ porozprávali. Rovnako ma zaujali aj rôzne aktivity na stanovištiach.“

Rišo: Veľmi sa mi páčili informácie, ktoré sme od každej skupiny dostali. Moja najobľúbenejšia bola o energetických nápojoch – bola veľmi poučná.