Návšteva Britského a Amerického centra v Krajskej knižnici v Žiline

Jedno marcové dopoludnie naši  ôsmaci strávili v Krajskej knižnici v Žiline. V priestoroch knižnice nás zaujímalo predovšetkým centrum, ktoré spája záujemcov o britskú a americkú literatúru a kultúru. Žiaci spoznali bližšie život a diela britskej autorky J.K. Rowlingovej, ktorá je známa najmä vďaka jej príbehom o Harry Potterovi. Uprednostnili prednášku v anglickom jazyku a neváhali s lektorkou o Harrym živo diskutovať, samozrejme v angličtine. Druhá tematická prednáška a kvíz rozšírila ich znalosti o  kultúre a pamiatkach USA. Pri stavbe 3D modelov najznámejších amerických stavieb sa niektorí chvíľu potrápili, ale ich zvedavosť a kreativita im nakoniec pomohla. Radosť a úsmev na tvárach našich teenagerov v priestoroch knižnice boli pre nás najväčšou odmenou za snahu, ktorou chceme žiakov priviesť bližšie k spoznávaniu literatúry.

Filip (8.C): „Návšteva knižnice spojená s rôznymi hrami bola veľmi dobrá. Naozaj som neočakával, že táto knižnica bude mať toľko zaujímavých vecí. Interiér knižnice je moderný a prehľadný. Najviac sa mi páčila Americká časť. Zistil som veľa nových vecí o Amerike a jej pamiatkach ako aj to, že názov Statue of Liberty je iba prezývka Sochy Slobody. Tiež o spisovateľke J.K. Rowlingovej – jej pseudonym a miesto, ktoré ju inšpirovalo pri písaní príbehov Harryho Pottera.  Pani knihovníčka bola milá a zábavná. Páčilo sa mi ako spojila prednášky a kvízy s angličtinou. „

Mgr. Viera Hmírová