Stretli sme sa po roku na Trojmedzí.

“ Zdravím Vás milí kolegové, zasílám harmonogram akce setkání na Trojmezí. Předpověď počasí hlásí nízké teploty, upozorněte žáky na teplé oblečení prosím“. Takáto pozvánka prišla opäť po roku od hlavných organizátorov spoločného stretnutia žiakov a pedagógov na rozmedzí troch štátov Schengenského priestoru, Čiech, Slovenska a Poľska. Autobus nás doviezol do Čierneho a odtiaľ sme po svojich kráčali rannou hmlou po zelenej turistickej značke popod most Valy, kde sme sa napojili na žltú značku z Hrčavy. Trojmedzie je miestom častých podujatí, ako napríklad Silvester na Trojmedzí, turistický pochod Cez tri štáty Európy, Slávenie Eucharistie na Trojmedzí, či známy Goralský. Dnes, piatok dvadsiateho septembra sa stáva miestom tretieho ročníka turisticko – branno – poznávacej sútaže zmiešaných družstiev troch škôl, samozrejme, aj tej našej slovenskej. Nie je dôležité zvíťaziť, ale skončiť prvý. Takto uzavrel svojimi slovami príhovory troch riaditeľov, ten náš. Dvanásť desaťčlenných družstiev potom v tomto duchu bojuje o cenné body v desiatich disciplínach. Strieľa sa zo vzduchovky, hádže granátom na cieľ či penovou šípkou po učiteľoch. Zdravotnej príprave patria dve disciplíny, nosenie živého na nosítkach mokrou trávou a kvíz z prvej pomoci. Niektorými odpoveďami by bola asi aj posledná. Orientácia podľa mapy, dopravné značky a poznávačka chránených organizmov potrápili závity sútažiacich. A zdolávanie prekážok so zviazanými nohami zase koordináciu celého družstva. Po dvoch hodinách bolo dobojované. Čo sa stane, keď prestaneme jesť? Nič, dostaneme rezeň s chlebíkom a ogorečkou. A aby nám to neostalo v krku, zaliať horúcim čajíkom a zatlačiť banánom a doboškou. Organizátori sa naozaj tento rok pripravili perfektne. Slniečko, aj keď zimno, organizácia, občerstvenie, splachovacie WC a bufet. Ochutnali sme chlebík s oškvarkovo mäsovým šmaľcom a cibuľkou, hranolky a jedli sme aj utopencov. Snáď sme si tým nepohnevali Brusel. Aj keď súťaž mala svojich ocenených víťazov, o to tu dnes nešlo. A práve o to išlo, teda prišlo, odišlo či…. Zažili sme krásny deň. Môžme teda povedať, že „Přátelství, to jsou světy plné lidí kde se zapomíná, jak se říká – sám…“ Konečne sa zo mňa vysypalo, o čo tu dnes išlo. Dospriatelenia priatelia.