Jarné prázdniny v ZŠ Nábrežná

„ Prázdniny, hurá, veľmi sa na ne teším , konečne si oddýchnem … “

Toto boli slová, ktoré sa ozývali našou školou  už v piatok pred jarnými prázdninami.  No i napriek tomu nezostali triedy prvého ročníka prázdne.

Hneď v pondelok 29. februára  zaplnilo  školské lavice tridsať usmievavých prváčikov . Tento deň sme  označili s prívlastkom športovo – tvorivý. Venovali sme sa športovým aktivitám i tvorivým dielňam. Hneď z rána sme sa s chuťou pustili do práce, výsledkom ktorej boli zaujímavé záložky do kníh. Veď už predsa každý z nás vie čítať, každý z nás má vlastnú knihu , v ktorej nezvyčajná záložka nájde uplatnenie. Všetci sme usilovne pracovali, a tak sa sladká odmena za vynaložené úsilie ušla každému. Sedavé zamestnanie sme túžili vymeniť za aktívny pohyb, preto sme sa vybrali do školskej telocvične. A bolo že to jasotu a túžobného očakávania. Pohyb sme spojili s radosťou a smiechom, vtipom a zručnosťami v jednotlivých súťažiach zároveň. Telocvičňou sa okrem detí preháňali lopty, kužely, švihadlá a obruče. Príjemne unavení sme sa vracali do svojho pracovného prostredia, kde na nás čakala desiata a chutný čajík. Ďalšou tvorivou aktivitou pondelkového dopoludnia bola papierová Slnečná sústava. Pani učiteľky nám pripravili obežné dráhy slnečnej sústavy a makety telies, ktoré sme postupne obkresľovali, vyfarbovali, strihali a nalepovali. Hodiny odbíjali poludnie, a to bol čas, aby sme sa vybrali na obed.  Rezancová polievka, ryža s mäskom a džús zaplnili naše hladné brušká.

Ani sme sa nenazdali a bol tu turisticko – hvezdársky utorok. Na rade bola  návšteva  Hvezdárne v Kysuckom Novom Meste. Počasie nebolo veľmi príjemné. Vonku pršalo, snežilo i fúkalo a nás čakala túra do vytúženého cieľa. Bundy a na ne pršiplášte, čiapky, šále, rukavice i dáždniky a  na nohy vysoké čižmy to bola povinná výbava každého, kto chcel s nami vykročiť. Pani učiteľky už len všetko skontrolovali, poupravovali a pozapínali a mohlo sa ísť. Tety hvezdárky  nás milo privítali a usadili do vyhriatej  útulnej miestnosti. Prefesionálka teta Soňa nám prostredníctvom prezentácie vyrozprávala zaujímavú rozprávku nazvanú Slnečná sústava, v ktorej kraľovalo Slniečko. Nechýbal v nej ani neposlušný drak, ktorý Slniečko uniesol a uväznil. Každá rozprávka však končí víťazstvom dobra nad zlom, ani v tomto príbehu tomu nebolo inak. Samopašný drak prišiel na to, že Slniečko na oblohe chýba, a preto ho z väzenia prepustil. Pomocou druhej prezentácie sme sa dozvedeli mnoho informácií o jednotlivých planétach Slnečnej sústavy. Nechýbali ani animované rozprávky, ktoré sme si pozreli cez 3D okuliare. Hodiny rýchlo odbíjali a my sme sa museli vydať na spiatočnú cestu. Naše brušká vyhladli  a   obedík bol na mieste. A inak chutný ako v pondelok.

Čas tak rýchlo letí, dôkazom čoho je zábavno – knižničná streda. Prvá aktivita, figúrky ktoré predstavovali nás samotných sa objavovali na školských laviciach hneď zrána. Nasledovala návšteva našej obľúbenej  Knižnice. Teta knihovníčka Mgr. Janka Hrubá je veľmi nápaditá a tvorivá. Pripravila si pre nás hru Človeče, nehnevaj sa, kde figúrky boli samotné deti. Činnosť, pri ktorej sme svojím telom predstavovali písmená a napokon pridali aj hudbu všetkých zaujala. Ekologické poznatky sme oprášili na ostatok a vyrobili názov KNIŽNICA z vrchnáčikov plastových fliaš a vlastných kresieb. Slávnostný obed mal aj dnes svoje miesto a veruže všetkým chutil. Jarný tábor v ZŠ Nábrežná sme ukončili vo štvrtok návštevou filmového predstavenia v Žiline : Robinson  Crusoe. Rozprávku si pozreli deti, medzi ktorými boli predškoláci a naši žiaci rôznych ročníkov.

Mgr. Jarmila Bandurová

page1

 

page2

page3

Zanechať odpoveď