Tvorivé dielne s CZ-PL žiakmi

Posledný februárový piatok sa na ZŠ Nábrežná uskutočnili po prvýkrát jarné tvorivé dielne, do ktorých sa zapojili žiaci 4., 5. a 6.ročníka a taktiež hostia z Českej republiky, konkrétne žiaci z českej a z poľskej školy z Jablunkova. ZŠ Nábrežná začala už v roku 2014 spolupracovať so školami z Jablunkova a vďaka geografickej blízkosti chce rozvíjať vzájomnú spoluprácu aj naďalej. Kreatívne dielne boli prvým osobným stretnutím žiakov z troch škôl v roku 2016. Ponúkli možnosť nielen vyskúšať si nepoznané kreatívne techniky, ale aj spoznať nových priateľov a rozšíriť si česko-slovensko-poľský slovník.

Do jarných tvorivých dielní sa zapojilo približne 120 žiakov. 8 kreatívnych workshopov viedli kreatívni majstri: naši hostia, ale aj zručné pani učiteľky. Pán drotár Palčisko predviedol deťom prácu s drôtikom, pričom si vytvárali drôtené prívesky v tvare srdiečok. Pán Stopjak žiakom ukázal, ako sa zdobia kraslice slamou, porozprával im, čo všetko sa musí so slamou urobiť predtým, ako sa začnú jej kúsky lepiť na vajíčka. Aj tu si žiaci vyskúšali, ako to je narábať s drobnými kúskami a pritom trpezlivo čakať na výsledok svojej práce. Spolu s p.Stopjakom viedla tento workshop aj p.učiteľka Mojtová, ktorá túto techniku žiakom našej školy už párkrát priblížila. P.učiteľka Galgaňáková vyrábala s deťmi textilné dekorácie do kvetináčov v tvare jarných kvetov. Tu sa ukázalo, či už vedia navliecť niť do ihly, alebo či vedia rovno strihať a narábať s látkami. Z workshopu p.učiteľky R.Vlčkovej odchádzali žiaci nielen s úsmevom na tvári, pretože im práca išla naozaj vynikajúco, ale odchádzali domov najmä s kvetináčmi, ktoré si vyzdobili servítkovou technikou. Náš hosť, p. Čičalová, ktorá predvádza svoje umenie i v Kaštieli v Radoli, ukázala žiakom, ako sa zdobia kraslice voskom. Niektorým to išlo lepšie, iným horšie, no raz určite budú hrdí, že si to vyskúšali. P.učiteľka Janeková naučila žiakov vyrábať farebné papierové ozdoby na jarnú oslavu narodenín. Zo žilinskej Živeny k nám prišla p.Daníková, ktorá vyrába krásne ozdoby zo slaného cesta, a našim žiakom prezradila, ako si vyrobiť jarné kuriatka a iné ozdoby. Asistovala jej pri tom p.učiteľka Vojsovičová, ktorá štvrtákom pomáhala pri ich výrobe. Niektoré deti vedia, že v CVČ sa môžu naučiť vyrábať predmety z hliny, a tak si za pomoci p.Klusákovej vyrobili úžasné postavičky anjelov a kamarátov. Tie sa však, skôr, ako sa dostanú do detských izbičiek, musia vypáliť v peci pri vysokej teplote.

Jarné tvorivé dielne sa niesli v kreatívnej a priateľskej nálade a keďže v súčasnosti zažívame BOOM ručných prác, veríme, že niektoré deti budú v tvorení pokračovať. Slovenskí žiaci zažili netradičný deň pred začiatkom prázdnin. Deti z Čiech sa po dobrom obede v našej školskej jedálni prešli ešte mestom, ktorého magnetku si vďaka Mestskému úradu v KNM odnášali domov na pamiatku. Potom už len nasadli na rýchlik, aby za hranicami mohli porozprávať rodičom, čo na Slovensku zažili.

Mgr. Jolana Madigárová Kubišová

ps. zopár koláží fotografií je nižšie; viac fotiek nájdete tu ;a ešte pribudnú ďalšie 🙂

nazor ziaka

mix1

mix2

mix3

mix4

mix5

mix6

mix7

  mix8

 

Zanechať odpoveď