NEZABUDNUTEĽNÁ DEJEPISNÁ EXKURZIA

V pondelok 5.11. 2018 sme sa  zúčastnili veľmi zaujímavej a nezabudnuteľnej dejepisnej exkurzie v susednom Poľsku. Najskôr sme navštívili koncentračné tábory Auschwitz a Birkenau v Osvienčime, kde sa smutné príbehy vojnového obdobia  nesú v atmosfére tohto miesta dodnes. Určite sme neboli jediné, ktorým sa pri pohľade na fotografie ľudí , oblečenie, vlasy či okuliare, silno rozbúchalo srdce, natisli slzy do očí a nahrnuli pocity smútku či strachu. Myslíme si, že do táborov v Osvienčime by sa mal  prísť pozrieť každý aspoň raz v živote, aby sa tento svet poučil, a aby sa už nikdy nezopakovali  takéto alebo podobné ohavné činy spáchané človekom človeku.

Druhá časť exkurzie smerovala do korunovačného mesta Krakov. Keď sme v tomto meste vystúpili z autobusu, bolo vidieť, ako sa všetkým rozosmiali oči nielen kvôli úžasnému počasiu ale aj kvôli prekrásnemu mestu.  Pozreli sme si pamätihodnosti, vychutnali rozchod, „stretli“ sa s mnohými známymi  osobnosťami – napr. s pápežom Františkom, britskou kráľovnou Alžbetou či Albertom Einsteinom.  Potešilo nás, že sme sa s nimi mohli aj odfotiť.

Za túto exkurziu, ktorú prajeme zažiť každému, by sme sa chceli, aj v mene spolužiakov,  úprimne poďakovať p. uč. Mojtovej, Ševčíkovej, Palicovej a Jantošíkovej.

Tatiana Čurajová, Zuzana Juráková (9.B)

A ako exkurziu vnímali niektorí ďalší zúčastnení žiaci?

-Bol to neuveriteľný a veľmi poučný zážitok, veľa som sa naučila. Veľmi ma prekvapilo mesto Krakov, pretože som vôbec nevedela, že je také krásne a má  zaujímavú históriu. A  podvečer bolo mesto ešte krajšie. Mirka P.

-Počas prehliadky táborov v Osvienčime mi v niektorých chvíľach bolo ťažko, chvíľami až do plaču, všetko bolo také zaujímavé, zvláštne, smutné. Cítila som ľútosť voči väzňom, no pociťovala som aj znechutenie z nacistického vyčíňania. Júlia Z.

-Uvedomil som si, v akých krutých podmienkach museli ľudia v táboroch žiť. Ďakujem za exkurziu. Tomáš L

-S exkurziou som bola veľmi spokojná, tešila som sa na ňu už od 7. ročníka, veľmi dlho ma táto téma zaujíma, aj čítam o tom veľa kníh. Páčilo sa mi, ako bola exkurzia zorganizovaná a som rada, že som sa mohla zúčastniť. Ďakujem. Vanessa K.

-V Poľsku bolo super, bol úžasný kolektív žiakov i učiteľov. A hoci som bola z táborov v Osvienčime zhrozená, stálo to zato. Aj lektorka bola super, zaujímalo ma všetko, čo rozprávala. Som rada, že to môžem  aj ja porozprávať ostatným. Vanessa  G.

-Nikto si nezaslúžil takýto osud ako mali väzni v táboroch, dúfam, že sa to nebude opakovať. Môj obdiv má každý, kto dokázal v týchto neľudských podmienkach prežiť. Tatiana Z.

-Som nechápal, aký bol Krakov krásny! Dávid V.

-Pekné Poľky, veľa info, dobrá lektorka, rozchod v Krakove, smutná história,….Nicolas K.

-Mali sme možnosť počuť a vidieť to, čo iní museli počas vojny zažívať. Obdivujem ľudí, ktorí si tým prešli a nevzdávali sa. To je dôkaz toho, že ak človek verí, zvládne aj nemožné. Anetka S.

-Neviem si ani predstaviť, že by som teraz prežívala to, čo ľudia vtedy. Peťa M.

-Zistila som,  že moje problémy oproti problémom ľudí z Auschwitzu a Birkenau sú nič. Vidieť a počuť to, ako oni žili, bol zážitok, na ktorý nikdy nezabudnem. Ďakujem. Mária R.

-Táto exkurzia zanechala vo mne pocit, že na obete holokaustu by sme nemali nikdy zabudnúť a hlavne, že by sme sa mali poučiť z  minulosti a postarať sa o to, aby sa podobné alebo rovnaké hrôzy minulosti už nikdy nezopakovali. Tatiana O.

Táto medzinárodná dejepisná exkurzia do  Osvienčimu sa aj tento rok uskutočnila v spolupráci s družobnými školami v Jablunkove (ZŠ Lesní a ZŠ Sienkiewicze) v rámci projektu Žijeme na Trojmezí. Naša škola si exkurziu navyše obohatila návštevou starobylého mesta Krakov.

Mgr. Monika Mojtová, vyučujúca dejepisu a organizátorka podujatia