Októbrový čas v ŠKD

Októbrový čas v ŠKD sa niesol v znamení jesene. V rámci tejto témy sme organizovali nasledovné zábavno-výchovné akcie:

  1. Veselá tekvička – vyrezávanie tekvíc, jesenná výzdoba interiéru školy, výstavka vyrezaných tekvíc

Téma tekvíc deti nesmierne zaujala a bavila. Staršie deti ako druháci, tretiaci a štvrtáci si tekvičky vyrezávali úplne sami. Najskôr si na papier nakreslili námety, aké chcú na tekvicu vyrezať. Vybrali sme tie najčastejšie a následne sa pokračovalo v realizácii. Najskôr museli deti tekvice vydlabať a zbaviť všetkých semienok, potom si nakreslili na tekvicu tvár na vyrezanie a nakoniec ju zvládli aj vyrezať príborovým nožíkom. Vyrezané tekvice sme použili na skrášlenie interiéru školy.

Pre prváčikov by bolo vyrezávanie náročné, tak tí sa hravou formou zapojili do jesennej výzdoby. Farbami na telo si ponatierali ruky a spoločne urobili nádherný jesenný strom.

Druháčikovia sa zamerali skôr na strašidelnú výzdobu. Okrem toho sme všetci naaranžovali dve výstavky ovocia a zeleniny, rôzne jesenné nástenky, takže jesenná výzdoba v ŠKD bola veľmi pestrá.

  1. Vitamíny v jedálnom lístku – výstava, poznávanie ovocia a zeleniny spojené s ochutnávkou

Okrem tekvičiek sme mali v ŠKD aj celotýždňové výstavky ovocia a zeleniny. Deti, ale aj rodičia si ich mohli popozerať a vyskúšať sa, či poznajú všetky druhy aj menej známeho ovocia či zeleniny.

V ŠKD mali deti trošku problém s patizónom, mangom, cuketou, zázvorom, ružičkovým kelom či dokonca si niektorí nemohli spomenúť ani na karfiol.

Po zoznámení sa s ovocím a zeleninou si každé oddelenie robilo svoje aktivity. Niektorí mali kvíz o ovocí a zelenine, besiedku či samotnú ochutnávku. Prváci ochutnávali sladké jabĺčka, pomaranče, hrušky, ale odhodlali sa aj na skúšku cibule či cesnaku. Staršie deti zasa skúšali ovocie a zeleninu so zavretými očami a formou hry hádali, o aký druh ide. Samozrejme, keď dostali cibuľu, zázvor alebo inú zeleninu, ktorá im nechutila, všelijako sa zatvárili a po uhádnutí daný kúsok vyhodili do koša.

Hlavné pre nás vychovávateľky je, aby deti dané aktivity  zaujali, a aby sa aj hravou formou dokázali vzdelávať či vychovávať. Už teraz sa tešíme na ďalšie príležitosti, ktoré nás čakajú.