Peniaze poznávame pomocou hier

Pre správnu finančnú gramotnosť sú dôležité nielen základy matematiky, ale aj logiky.

Už od začiatku školského roka na hodinách matematiky žiaci prvého  ročníka  získavajú  základné kompetencie v oblasti tejto gramotnosti.

Aj v stredu 15. januára riešili  úlohy zamerané na rozvoj finančnej gramotnosti. V triede si z rôzneho  sortimentu zriadili obchod a stanovili približnú výšku finančného vyjadrenia hodnoty každej veci napísaním cenovky. V hre Náš obchod s nadšením uskutočňovali vlastné nákupy. Toto obľúbené zážitkové učenie má u detí  zelenú. Tým, že každý žiak mal svoju finančnú hotovosť, získal aj spotrebiteľské zručnosti pri zodpovednom rozhodovaní sa o svojom nákupe.  Z oblasti matematiky si precvičili sčítanie a odčítanie i prácu s peniazmi. Svoje komunikačné zručnosti predviedli pri nákupoch, platení, rozhovoroch medzi predavačmi a zákazníkmi.

Registračné pokladnice, príťažlivý tovar a manipulácia s peniazmi urobili z utvrdzovania učiva z oblasti finančnej gramotnosti pre deti zaujímavým vzdelávaním. Pomocou hier a rôznou formou rozprávania zdokonaľovali svoje základné  finančné zručnosti.

Mgr. Jarmila Bandurová