Prešporáčikom do Európy

Prešporáčikom do Európy, tak znel názov prvej júnovej exkurzie na ZŠ Nábrežná. Dnešná Bratislava, kedysi Prešporok – mesto na Dunaji, privítalo kysucké deti krásnym počasím, zatiaľ čo na severe Slovenska vládli daždivé dni. Prvá cesta žiakov 5., 6. a 7. ročníka viedla do Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu, ktorá sídli pod hradom. „Tam sme mali prednášku o tom, ako to všetko funguje v európskych inštitúciách v Bruseli, Štrasburgu, či Luxemburgu.“ (D.Fujašová, 6.A). Žiaci sa dozvedeli nielen to, prečo je potrebné voliť europoslancov; v čom spočíva ich práca; ale aj to, koľko rokov má najmladší europoslanec a koľko takí europoslanci zarábajú. Jednoznačne zaujímavé informácie, ktorými si rozšírili svoje znalosti z cudzích jazykov a občianskej náuky. Na konci prednášky sa 12 žiakov zúčastnilo eurokvízu a vyhrali hodnotné ceny ako ruksaky, či tričká a všetci zúčastnení odchádzali v ruke s perom s logom EU. „Potom sme sa presunuli na námestie, pri ktorom nás už čakal Prešporáčik – červený vláčik pre turistov s výkladom o histórii mesta a jeho zaujímavostiach. Počas cesty sme si pozreli viaceré pamiatky ako napr. Dóm Sv. Martina, Katovu uličku, Michalskú bránu, sochu Čumila, fontánu, z ktorej raz do roka netečie voda, ale kofola ai.“ (D.Fujašová, 6.A). Žiaci navštívili aj trhy na Hviezdoslavovom námestí, obzreli si sochu slávneho P.O.Hviezdoslava a divadlo, ktoré nesie jeho meno. Potom už nasadli do autobusu, ktorý ich odviezol na miesto, kde mohli vyhovieť svojim „shopping“ chúťkam.

Mgr. Jolana Madigárová Kubišová, organizátorka exkurzie

mix 1

mix 2

mix 3

Zanechať odpoveď