Deň zdravej výživy

  1. október – Deň zdravej výživy

Prológ:  Dvaja parašutisti vo voľnom páde, držia sa za ruky. Jeden si dáva jablko, núka aj druhému. Keď dojedli, vytiahne ďalšie a zase ponúka. Stále vo voľnom páde. Pri treťom jablku ten druhý už nevydrží:

– A kde berieš toľko jabĺk?

– Od teba. Máš ich na chrbte plný ruksak.

Kto by nemiloval rád jabĺčko? Samozrejme okrem Snehulienky. Eva zjedla ovocie zo zakázaného stromu „Poznania dobra a zla“. Naviedla tiež Adama a Boh ich za trest vyhnal z Rajskej záhrady. Všade sa spomína tým ovocím jablko, ale pravdepodobne bolo odtrhnuté z figovníka, takže. Legenda o Williamovi Tellovi, ústrednej postave švajčiarskeho patriotizmu, existuje v množstve verzií. Najstarší záznam spomína zostrelenie jablka vlastnému synovi z hlavy. Poznáte to. Isaac Newton podľa legendy objavil gravitáciu, keď sedel pod stromom a na hlavu mu spadlo jablko. Všetci tiež poznáte slovné spojenie „ jablko sváru“ spojované s trójskym princom Parisom.  Zlaté jablko, nazývané tiež ako Paridove zlaté jablko alebo jablko sváru, vtedy spôsobilo veľkú tragédiu. Odhryznuté jabĺčko, to je aj symbol jednej z najhodnotnejších spoločností sveta, Apple Inc. Na Slovensku sa s jablkami spájajú určité povery a zvyky. Najznámejšou tradíciou je veštenie z jablka na Vianoce. A jablko je jedným zo symbolov Dňa zdravej výživy, ktorý pripadá na deň 16. októbra. My, žiaci a učitelia z Nábrežnej základnej školy, sme si na prvé dva dni 42. týždňa tohto roku, zorganizovali oslavu nielen jabĺčka, ale aj ostatného ovocia a zeleniny. Vo vestibule hlavnej budovy sme prichystali výstavu plodov jesene, kde prevažovali až skvostné tvary tekvíc, hokkaid, koreňovej, šalátovej i hlúbovej zeleniny, hrušiek a iného ovocia. Aj toho, po domácky sušeného. A na utorok sme sa pripravovali už deň vopred. V školskej žiackej kuchynke sa vypekali jablkové koláče rôznych receptov, tvarov a chutí. Odšťavili sme desiatku kilogramov plodov druhého, po acai najzdravšieho ovocia na svete. Plné bandasky sa prelievali do vedier a z nich už vychladená 100 % – ná jablčná  šťava putovala do pohárikov zvedavých žiakov a pedagógov a pohladila aj tie chuťové na jazyku. By ste neverili, ako všetkým chutilo. V ten deň sa zabudlo na hamburgery, bagety, čipsy, sladké oblátky, či bublinkové presladené nápoje svetových značiek. Atmosféru celého dopoludnia spestrili filmy, reklamy a pesničky venované zelenine, ovociu a zvlášť teda jabĺčku. A po akcii nasledovala „ďakovačka“ všetkým organizátorom , teda pani učiteľkám Drahuške Galgaňákovej, Janke Vaňkovej, Jarke Michelovej, Renátke Jantošíkovej a pani vedúcej z kuchyne, Vladke Klečkovej. A netreba zabudnúť, že všetky jabĺčka a aj časť vystavovanej zeleniny pochádza z našej školskej záhrady.

V šestnástom až osemnástom storočí v Dánsku, Švédsku a v Spojených štátoch platili najchudobnejší poľnohospodári učiteľovi svojich detí jedlom. Najčastejšie s bežne dostupnými jablkami a zemiakmi. V USA je červené jabĺčko aj dnes symbolom pre učiteľov a učenie. Aj preto, že každé písmeno ktoré sa deti naučia má aj svoj symbol. Pre A to je Apple teda jablko. V našom meste  sa táto tradícia neujala asi najmä preto, lebo najbežnejšia asociácia pre písmenko A je u nás AUTO. Pre nás bola táto „jabĺčková“ aktivita spojená so školskou záhradou asi jednou z posledných. Namiesto jabloní nám vyrastie pod oknami školskej jedálne „dopravné ihrisko“. A tak sa, možno už o rok, budeme môcť z chuti zahryznúť namiesto do týchto chutných plodov jesene do pneumatík. Žijeme absurdnú dobu, keď kontaminovaná už nie je len voda, vzduch a pôda, ale aj spoločnosť a ľudia v nej. Epilóg:  Touto cestou pozdravujeme všetky zdravo sa stravujúce deti v New Yorku (Big Apple), poľskej Jablonke, Jabloňovom a Jablunkove.   I.D.